У сучасних умовах глобалізації одним із основних векторів розвитку для держави є цифрова трансформація її економіки. Цифровізація здатна збільшити економічний потенціал країни, підвищити її ефективність і продуктивність та зберігати конкурентоспроможність поміж інших держав.

З 2020 року, після розробки всесвітньовідомого українського сервісу – Дія, Україна взяла курс на активну діджиталізацію економіки впродовж наступних десяти років. Одним із кроків імплементації цифрових технологій в економічне середовище є Закон України № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» (далі ЗУ № 2888-ІХ), більш відомий як Закон про легалізацію електронних грошей (далі – е-гроші), що набирає чинності з 1 квітня 2023 року.

Суть та поняття «електронних грошей» згідно нормативно-правової бази

У ст.1 Закону України  № 1591-IX  «Про платіжні послуги» сформульовано визначення електронних грошей: «це одиниці вартості, що зберігаються в електронному вигляді, випущені емітентом електронних грошей для виконання платіжних операцій (у тому числі з використанням наперед оплачених платіжних карток багатоцільового використання), які приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж їх емітент, та є грошовим зобов’язанням такого емітента електронних грошей».

Простіше кажучи, електронні гроші – це окремий вид грошей, які випускаються емітентом і зберігаються на цифрових носіях, а не на банківських рахунках, та існують лише у віртуальному вигляді. Головна відмінність е-грошей від безготівкового розрахунку полягає у конфіденційності та неперсоніфікованості. До прикладу, банківська карта випускається з прив’язкою до банківського рахунку, відкритим на конкретну особу, даними якої володіє банк. У той час як при розрахунку з електронного гаманця, ідентифікується саме номер гаманця, а не його власник. Крім того, перекази е-грошей набагато швидші і не потребують детальної перевірки.

Для здійснення або приймання платежів за допомогою е-грошей фізична особа чи суб’єкт господарювання може відкрити обліковий запис (іншими словами – електронний гаманець) у банківській, а також (віднедавна дозволено) – і у небанківській організації, що отримала ліцензію від Національного банку України (далі – НБУ)  і матиме правовий статус емітента електронних грошей. Станом на сьогодні НБУ надав дозвіл здійснювати випуск електронних грошей на території України наступним установам:


з/п
Найменування банку Найменування електронних грошей/найменування платіжної системи,
з використанням якої здійснюються операції з електронними грошима
1 АТ “СЕНС-БАНК” “ALFA-MONEY”, MasterCard, Visa
2 ПАТ “БАНК ВОСТОК” ПРОСТІР
3 ПАТ “ТАСКОМБАНК” “Максі”
4 АБ “УКРГАЗБАНК” ПРОСТІР
5 АТ “Райффайзен банк Аваль” MasterCard, Visa
6 ПАТ “МТБ БАНК” MasterCard, Visa, XPAY

Джерело: https://bank.gov.ua/

Електронні гроші емітентів-нерезидентів

Також варто згадати міжнародні системи електронних грошей, які наразі найбільше користуються популярністю серед українців. Це добре нам відомі PayPal, Wise, Payoneer та інші. Згідно Положення VIII Постанови НБУ № 210 від 29.09.22 фізична особа-користувач має право:

  1. отримувати та використовувати електронні гроші, номіновані в іноземній валюті, випущені іноземною установою електронних грошей за межами України;
  2. використовувати електронні гроші, випущені іноземною установою електронних грошей, як засоби платежу за товари/роботи/послуги на користь нерезидента у сумі меншій, що еквівалентна 400 тис.грн.;
  3. приймати електронні гроші, випущені іноземною установою електронних грошей, як засіб платежу від покупця-нерезидента за умови, що сума переказу складає до 400 тис. грн.

Детальніше використання підприємцями міжнародних платіжних систем у своїй підприємницькій діяльності ми розглядали у нашій попередній статті.

Нововведення, що передбачені ЗУ № 2888-ІХ:

  • легалізація обігу електронних грошей;
  • здійснення розрахунків за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) з використанням електронних грошей платниками єдиного податку першої – третьої групи;
  • передбачення можливості сплати податків і зборів електронними грошима;
  • прирівнювання статусу електронного гаманця до банківського рахунку;
  • покладення обов’язку надсилати до контролюючих органів повідомлення про відкриття/закриття рахунків платників податків не лише на банки та інші фінансові установи, а і на небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей у день відкриття/закриття такого електронного гаманця.

Тобто тепер у законодавчих актах, де згадуються розрахунки у грошовій формі поряд зазначено й е-гроші. Так, наприклад, юридична особа має право видати підзвітній особі електронні гроші на відрядження. Також слід зазначити, що податкова матиме доступ до інформації про наявність електронних гаманців, а за рішенням суду зможе отримати інформацію про рух коштів по рахунку в е-грошах, а також стягнути борг з електронного гаманця чи накласти арешт, як і на звичайні банківські рахунки.

Особливості при сплаті податків та зборів електронними грошима

Одна з цікавих новацій ЗУ № 2888-ІХ – це можливість сплачувати податкові зобов’язання е-грошима. Поки відомо тільки те, що на рахунки Казначейства будуть заходити звичайні фіатні кошти (це звична для нас форма грошей), хоч і ходили чутки, що для зарахування податків державні органи відкриють спеціальні електронні гаманці. Тому потрібно переконатись у свого оператора електронних грошей щодо можливості належного зарахування зобов’язань.

У підтвердження такої можливості ДПСУ видав інформаційний лист № 2/2023 від 23.02.2023 року, в якому повідомляє, що:

  • не допускається прийняття електронних грошей на єдиний рахунок;
  • помилково або надміру сплачені податки платником до бюджету можуть бути повернуті на рахунки у небанківського надавача платіжних послуг;
  • передбачено повернення суми бюджетного відшкодування на рахунки у небанківського надавача платіжних послуг.

Відмінність електронних грошей, криптовалюти та цифрових грошей

Може здаватись, що ці поняття є тотожними, але це не так. Цифрова валюта – це електронна форма фіатних грошей, емітентом якої є саме центральний банк певної країни, у той час як електронні гроші може емітувати будь-яка фінансова установа, що отримала відповідну ліцензію. Так НБУ працює над створенням власної цифрової форми гривні – е-гривні.

Правовий статус криптовалюти регулюється ЗУ № 2074-IX «Про віртуальні активи», який наразі не набрав чинності. Згідно цього закону криптовалюта є саме віртуальним активом і не є засобом платежу на території України, принаймні в поточній редакції Закону. Також різниця полягає у тому, що криптовалюта децентралізована та волатильна, в той час як е-гроші централізовані у одного емітента та мають курс, що дорівнює курсу фіатних.

Звісно, залишається багато питань стосовно реалізації ЗУ № 2888-ІХ, на які, на жаль, немає відповідей, так як Закон поки не чинний. Будемо тримати руку на пульсі та у разі нових змін обов’язково Вам повідомимо про них.

Якщо Ви хочете отримати додаткову консультацію з приводу використання електронних грошей чи віртуальних активів, команда Smartsolutions завжди готова надати професійну допомогу та експертну відповідь на всі питання, що вас цікавлять.

Контактна особа
Вероніка Тринчук
Вероніка Тринчук
Бухгалтерка
Дізнатися більше
Рішення
Бухгалтерський та податковий облік
Віртуальні активи
Останні публікації
Розширення партнерства Розширення партнерства
Раді привітати Анастасію Шостак із новою роллю в компанії Smartsolutions. З 01.06.2023 року коло пар
1-06-2023
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання
Старший юрист Smartsolutions Олександр Морозюк аналізує авторські права та майнові права штучного ін
15-05-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone