У продовження  серії статей про грантові програми, ініційовані урядом, сьогодні хочемо детальніше зупинитись та розповісти вам про грантову програму для IT-сектору.

У рамках зазначеної грантової програми держава зможе надати від 750 тис. грн. до 3,5 млн грн. для запуску IT-стартапів.

 

IT-cтартапам можуть бути надані гранти в рамках таких граничних сум:

 • грант для стартапів на етапі підтвердження концепту (proof-of-concept) — у сумі до 750 тис. гривень;
 • грант для стартапів на етапі мінімально життєздатного продукту (MVP) — у сумі до 1 500 тис. гривень;
 • грант для стартапів на етапі мінімально життєздатного продукту (MVP), які вже отримують виручку від реалізації товарів та/або надання послуг, — у сумі до 3 500 тис. гривень. Основною умовою для отримання цього гранту є залучення стартапом фінансування на ранньому етапі розвитку в обмін на частку в статутному капіталі стартапу не менше 750 тис. гривень (тобто вартість частки інвестора в статутному капіталі має складати не менше 750 тис. гривень).

Порядком визначено, що прийняття заявок на участь у конкурсному відборі здійснюється на постійній основі до 1 червня 2024 року.

Куди можна витрачати грантові кошти?

Згідно ст. 5 порядку грантові кошти можна витратити на покриття таких витрат:

 • заробітна плата найманих працівників та/або винагорода гіг-спеціаліста з урахуванням єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
 • сплата всіх податків та зборів;
 • оплата консультаційних послуг;
 • витрати на обладнання та/або устаткування для виробничих цілей, та/або науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (R&D);
 • оплата послуг щодо просування продукту, маркетингу, підписок.

Хто може подати заявку та які умови отримання гранту?

Згідно порядку дана програма реалізується Мінекономіки спільно з Фондом розвитку інновацій (далі — Фонд інновацій), який надає фінансову підтримку стартапам у формі грантів та з Фондом інвестицій, що надає фінансову підтримку стартапам у формі конвертованої позики.

Відповідно до порядку, що затверджений КМУ, отримати грант може стартап — резидент Дія Сіті та/або суб’єкт господарювання у розумінні положення Фонду інновацій.

Зі свого боку положення Фонду Інновацій визначає, що CТАРТАП – це зареєстрований у встановленому законом порядку суб’єкт підприємницької діяльності, який одночасно відповідає наступним умовам:

 • спрямований на отримання прибутку та/або досягнення соціального ефекту шляхом випуску на ринок нових або вдосконалених технологій, товарів, організаційно-технічних рішень виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру;
 • здійснює глобальноорієнтовану діяльність, що базується на повторюваній масштабованій бізнес-моделі;
 • не отримував інвестиції, та/або грантові кошти, та/або державну допомогу на суму, що сукупно перевищує 300 000 доларів США у еквіваленті станом на дату подачі заявки за весь період діяльності;
 • сукупний дохід не перевищує 300 000 доларів США у еквіваленті станом на дату подачі заявки за останній рік діяльності.

Звертаємо вашу увагу, що порядок визначає окремі умови для отримання гранту, серед них:

 • відповідність суб’єкта господарювання кваліфікаційним вимогам, передбаченим положеннями Фонду інновацій (ті умови, які зазначали вище);
 • створення робочих місць (наймані працівники та/або залучення гіг-спеціалістів) не менше кількості, визначеної у договорі про отримання гранту/договорі позики з альтернативними зобов’язаннями, у період дії відповідного договору;
 • орієнтація на зовнішній ринок;
 • набуття статусу резидента Дія Сіті (для стартапів, які отримують від 3,5 до 8 млн. гривень конвертованої позики). Додатково зазначимо, що конвертована позика є окремим способом залучення гранту, про який ми розповімо детальніше в наступних наших публікаціях. Крім того, перед подачею заявки додатково треба переконатися у відповідності заявника окремим вимогам, що визначені в ст. 7 Порядку.

Куди та як подавати Заявку?

Порядок КМУ визначає, що Заявка —  це електронна форма, що заповнюється уповноваженою особою стартапу на вебпорталі Фонду інновацій, а також документи, які додаються до такої форми з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа з метою участі в експериментальному проекті.

Саму ж Заявку можна буде подати через вебпортал Фонду Інновацій. Наразі вебпортал перебуває в розробці, проте слідкувати за оновленнями та його запуском можна через сайт Українського Фонду Стартапів.

Подали заявку, що відбувається далі?

Після подачі вашу заявку розглядає Наглядова рада Фонду інновацій. Надалі приймається рішення про фінансування стартапів згідно з положеннями Фонду інновацій.

У разі прийняття рішення про фінансування стартапів Фонд інновацій підписує договір про отримання гранту (надалі – грантовий договір), і грантові кошти будуть перераховані на рахунки заявника. Спеціальних вимог щодо грантових рахунків заявників відповідно до положення немає.

Оскільки реалізація грантової програми планується до 1 червня 2024 року, детальніше про терміни розгляду та критерії, за якими може бути відмовлено, будуть надані ближче до початку 2023 року.

Зверніть увагу, що грантовий договір має обов’язкові умови, серед яких:

 • сплата протягом двох років з дня отримання гранту податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до зведеного бюджету України у розмірі не менше 50% отриманого гранту;
 • створення робочих місць та/або залучення гіг-спеціалістів у період дії договору на отримання гранту у кількості не менше:
  • 3-х — для стартапів на етапі підтвердження концепту (proof-of-concept);
  • 5-ти — для стартапів на етапі мінімально життєздатного продукту (MVP);
  • 10-ти — для стартапів на етапі мінімально життєздатного продукту (MVP), які вже отримують виручку від реалізації товарів та/або надання послуг.

У разі невиконання умов договору на отримання гранту ви будете зобов’язані повернути різницю між 50 відсотками суми отриманого гранту та фактично сплаченими податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Грантовий договір необхідно підписувати з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (тобто онлайн підпис та передача).

Як звітувати?

Порядком визначено, що Український Фонд Стартапів має подавати звітність Мінекономіки щодо процесу реалізації грантів, тому отримувач грантів буде звітувати саме Українському Фонду Стартапів. Форми звітності, чіткі терміни та процедури порядок не визначає.  Вважаємо, що ці моменти будуть визначатися безпосередньо в грантовому договорі.

Якщо у вас залишились питання з приводу отриманні грантів — звертайтесь до команди Smartsolutions, і наші спеціалісти нададуть вам професійну консультацію та кваліфіковану допомогу.

Контактна особа
Анна Савченко
Анна Савченко
Партнерка, адвокатеса, LL.M.
Дізнатися більше
Рішення
Супровід ІТ-проектів
Корпоративне право
Супровід грантових проектів
Останні публікації
Розширення партнерства Розширення партнерства
Раді привітати Анастасію Шостак із новою роллю в компанії Smartsolutions. З 01.06.2023 року коло пар
1-06-2023
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні   Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання
Старший юрист Smartsolutions Олександр Морозюк аналізує авторські права та майнові права штучного ін
15-05-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone