У зв’язку з російсько-українською війною, на жаль, суттєва частина українського бізнесу була змушена зупинити або припинити свою роботу. Для того, щоб підтримати український бізнес та сприяти його розвитку Кабінет Міністрів України нещодавно ініціював запуск шести грантових програм, а саме:
- Програма безповоротних грантів до 8 мільйонів гривень на створення й розвиток переробних підприємств.
- Грантова програма підтримки розвитку ІТ-сектору та стартапів у сфері високих технологій.
- Програма надання грантів у розмірі до 250 тисяч гривень для кожного українця, який хоче започаткувати першу власну справу, або розвинути вже існуюче підприємство.
- Програма грантів на створення або розвиток тепличного господарства.
- Програма грантів, спрямована на створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства.
- Програма «Старт в ІТ» – надання стипендій в розмірі до 30 тисяч гривень на навчання й отримання навичок молодшого розробника, дата-аналітика чи графічного дизайнера.
Загальний бюджет грантових програм складає близько 40 мільярдів гривень. Перевага щодо отримувачів грантів надається IT-сектору, агросектору та підприємцям (вже зареєстрованим як фізичні особи-підприємці та/або які після отримання гранту планують зареєструватися як фізичні особи-підприємці). Окремі грантові програми почали діяти вже з 1 липня, відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу».
Також постановою КМУ було затверджено відповідні Порядки, якими визначено перебіг реалізації грантових програм. У наступних публікаціях ми надамо детальний аналіз кожного гранту, а саме зараз пропонуємо зупинитись на Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Хто може подати заявку на отримання гранту?
- громадяни України, які мають намір розпочати підприємницьку діяльність і беруть на себе зобов’язання зареєструватися фізичною особою-підприємцем або створити юридичну особу у випадку отримання позитивного рішення про надання мікрогранту. Тобто, якщо ви ще не маєте власної компанії чи не зареєстровані як фізична особа-підприємець, можна зачекати ухвалення позитивного рішення щодо отримання гранту, а після стати суб’єктом підприємницької діяльності; та/або
- юридичні особи, засновниками яких є тільки фізичні особи — громадяни України,
які:
- станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) та на територіях, які включені до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції (такі відомості підтверджуються довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи);
- не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
- не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
- щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
- які не мають заборгованості перед бюджетом;
- щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, про притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення.
На що варто звернути увагу?
- Суб’єктом (тобто отримувачем грантової програми) вважається суб’єкт мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа-підприємець або юридична особа).
- Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту. Сума мікрогранту не може бути меншою ніж 50 000 гривень та не може перещувати 250 000 гривень.
- Отримати грант можна тільки на рахунок в АТ “Ощадбанк”, зарахування грантових коштів на інші рахунки — неможливо.
- Обов’язково до заявки на отримання гранту необхідно долучити бізнес-план. Важливо: бізнес-план має бути створено за формою, що встановлена Мінекономіки — за посиланням.
- Однією з обов’язкових умов щодо отримання гранту є створення робочих місць. Кількість робочих місць залежить від суми гранту (до 150 000 гривень — маєте створити 1 робоче місце, до 250 000 тисяч гривень — 2 робочих місця).
Які витрати покриває грант?
- Придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
- закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані);
- орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
- лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).
Як подати заявку?
- У відділенні АТ «Ощадбанк» (подавати необхідно особисто).
- Через портал Дія.
Подали заявку. Який порядок розгляду?
Після подання вами заявки фахівці АТ «Ощадбанк» перевіряють вашу заявку з урахуванням особливостей вашого бізнес-плану. Якщо ваш бізнес-план отримає позитивний відгук від фахівців АТ «Ощадбанк», його далі передають Державному центру зайнятості, про що вас повідомлять додатково. Після отримання Державним центром зайнятості вашої заявки фахівці будуть приймати рішення про надання гранту. Рішення згідно порядку щодо надання гранту мусять прийняти протягом 10 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації від АТ «Ощадбанк» (з термінами щодо граничного строку подачі заяв можна ознайомитись за посиланням). Про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні мікрогранту вам повідомляють регіональні центри зайнятості шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві. У разі прийняття позитивного рішення Державний центр зайнятості передає вашу заявку до Мінекономіки для забезпечення перерахування коштів на ваш рахунок в АТ «Ощадбанку». Щодо термінів перерахування коштів на рахунок отримувача грантів постанова чіткого терміну не визначає.
Надалі вам необхідно буде підписати договір з Мінекономіки. Після підписання договору ви отримаєте грантові кошти та зможете їх витрачати відповідно до цілей вашого бізнес-плану. Зверніть увагу, що вищезазначені цілі будуть також зазначені в самому договорі.
Грант отримано. Що далі?
- Термін на реалізацію грантів встановлюється окремо для кожної грантової програми. У випадку отримання мікрогранту (до 250 000 грн) термін на реалізацію коштів — 6 місяців.
- Зверніть увагу, що фахівці Державної Служби зайнятості можуть здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача гранту протягом трьох років з дня надання йому мікрогранту або до повного виконання обов’язкових умов грантового договору.
- Для оплати витрат, які передбачає грант, ви подаєте в АТ «Ощадбанк» рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
- Щодо подання звітності стосовно реалізації коштів Порядок визначає наступне: «Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим і ефективним використанням здійснюються в установленому законодавством порядку». Припускаємо що порядок та форма звітності щодо використання коштів будуть визначені в самому Договорі між отримувачем гранту та Мінекономіки.
- Якщо вами не буде реалізована вся сума гранту, різниця повертається Мінекономіки.
У підсумку зазначимо, що отримання та реалізація грантової програми є досить кропіткою роботою, тому важливо якнайкраще сформувати бізнес-план проекту, слідкувати за видатками, коректно оформлювати запити в АТ «Ощадбанк» та професійно вести бухгалтерський облік. Команда #Smartsolutions вже має успішний досвід в реалізації грантових програм, тому готова надати вам консультацію з вашого питання та супроводити отримання гранту.
#грантовіпрограми_2022 #українськийбізнес #IT