31 грудня 2022 року закінчила діяти пільга з оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) операцій з постачання програмної продукції (ПП). Починаючи з 01 січня 2023 року під оподаткування ПДВ за ставкою 20% потрапляють наступні операції:

  • постачання результатів комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної/навчальної комп’ютерної програми (її компонентів), сайти/онлайн-сервіси й доступ до них;
  • постачання екземплярів (копій) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній/електронній формі, у тому числі у формі коду/посилань для завантаження програми/частин, компонентів у формі коду для активації програми або в іншій формі;
  • послуги щодо реалізації будь-яких змін, оновлень, додатків, доповнень або розширень функціонала комп’ютерних програм, продаж прав на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • постачання засобів захисту інформації (криптографічні, технічні, програмні, програмно-апаратні тощо).

Під вказаний перелік підходить більшість результатів діяльності ІТ-компаній, тому варто проаналізувати діяльність вашої компанії на предмет того, чи доведеться вам наймати окремого спеціаліста для підрахунку зобов’язань по сплаті ПДВ та подачі звітності.

Як нараховується ПДВ та хто є платником податку?

Платником податку зобов’язаний стати суб’єкт підприємницької діяльності, оборот якого по операціям, що підлягають оподаткуванню ПДВ протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 мільйон гривень.

Після реєстрації платником ПДВ з усіх операцій по постачанню ПП доведеться сплачувати податок на додану вартість.

Однак існують випадки, за яких ІТ-бізнес не нестиме ризик сплати ПДВ:

Платники єдиного податку – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування та перебувають на єдиному податку (ЄП), звільняються від сплати більшості податків, зокрема і ПДВ (крім випадків добровільної реєстрації платником одразу ЄП та ПДВ). Отже, якщо ваша компанія продає ПП і при цьому є платником ЄП – додаткових ризиків з 1 січня у вас не виникне.

Оплата поставленого ПП у вигляді роялті – не є об’єктом оподаткування ПДВ операції виплати роялті в грошовій формі або у вигляді цінних паперів, які здійснюються емітентом.

Згідно положень Податкового кодексу, роялті вважається будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, включаючи комп’ютерні програми, крім винятків, перелічених далі.

Не вважаються виплатою роялті кошти, отримані наступним чином:

  • як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо вона використовується кінцевим споживачем;
  • за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
  • за придбання речей (зокрема і носіїв інформації), у яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, у користування, володіння та/або розпорядження особи;
  • за передання прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передання таких прав надають право особі, яка їх отримує, продати чи здійснити відчуження іншим способом права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного чи наукового досвіду (ноу-хау);
  • за передання права на розповсюдження примірників ПП без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Таким чином, досить значна кількість замовлень ІТ-компаній, може бути оплачена саме у вигляді роялті, що не об’єктом оподаткування ПДВ. Для того, щоб операції з постачання ПП можна було оплачувати саме як роялті, необхідно укласти із замовником/покупцем ліцензійний договір та прослідкувати за тим, чи дотримаються щодо ваших операцій особливості визначення терміну «роялті», наведені вище.

Постачання послуг нерезидентам

Для цілей оподаткування ПДВ необхідно визначити місце постачання послуги. Постачання ПП в розумінні Податкового кодексу вважається послугою, а місцем постачання послуг, пов’язаних з передачею об’єктів інтелектуальної власності є місцезнаходження замовника (отримувача) послуг.

Операції з постачання послуг, місцем постачання яких не є митна територія України, не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Сукупно це означає, що надаючи послуги іноземному замовнику, суб’єкт підприємництва не несе ризиків нарахування ПДВ на такі операції.

Водночас Податкова служба вже встигла видати перші роз’яснення-консультації з цього приводу, в яких називає постачання ПП поставкою товару, а не послуг, всупереч ряду норм податкового кодексу. За умови такого «трактування» закону, постачання ПП на користь нерезидента повинно  оподатковуватись ПДВ за ставкою 20% з 2023 року.

Для того, щоб сформувалась чітка позиція податкових органів з цього приводу, необхідно отримати кілька кейсів судового розгляду подібних ситуацій, що стане можливим лише починаючи з 2023 року. Нам залишається сподіватись, що як суди, так і Податкова служба в подальшому дотримаються положень чинного законодавства та простої логіки, і постачання ПП нерезидентам не стане об’єктом оподаткування ПДВ.

Незалежно від того, потрапляє ваша діяльність під перелічені нові податкові ризики чи ні, варто пересвідчитись в цьому і убезпечити себе від можливих витрат заздалегідь. Команда Smartsolutions готова надати підтримку в аналізі та структуруванні ваших договірних відносин та операцій постачання ПП, а також, за необхідності, захистити ваші права у випадку неправомірних нарахувань податків.

Контактна особа
Олександр Морозюк
Олександр Морозюк
Cтарший юрист
Дізнатися більше
Рішення
Супровід IT-проектів
Оподаткування та податкові спори
Супровід операційної діяльності бізнесу
Останні публікації
Розширення партнерства Розширення партнерства
Раді привітати Анастасію Шостак із новою роллю в компанії Smartsolutions. З 01.06.2023 року коло пар
1-06-2023
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання
Старший юрист Smartsolutions Олександр Морозюк аналізує авторські права та майнові права штучного ін
15-05-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone