...

Шановний клієнте, 

Сподіваємось та віримо, що Ви та ваші рідні у безпеці!

У продовження огляду змін податкового законодавства, який ми розпочали аналітичною статтею https://smartsolutions.ua/korotko-pro-podatkovi-zminy/, пропонуємо розглянути, що нового внесено до Податкового Кодексу України Законом України № 2142–IX (Законопроєкт № 7190), який був опублікований 05 квітня 2022 року.  

Головні зміни, що стосуються спрощеної системи оподаткування з особливостями (ЄП – 2%): 

  • Звітним періодом для 3 групи зі ставкою 2% є один календарний місяць. Податкова декларація платника єдиного податку подається до контролюючого органу у термін, встановлений для місячного звітного періоду, тобто протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. ЄП потрібно сплатити впродовж 10 днів після подачі декларації. Форма декларації ще не затверджена, очікуємо на неї найближчим часом.
  • З 1 квітня перейти на спрощену систему оподаткування з особливостями можна з наступного дня після подання заяви старого зразку. При цьому розрахунок доходу за попередній рік не додається. 
  • Статус платника податку на додану вартість на період перебування на спрощеній системі оподаткування з особливостями не анулюється, а призупиняється. Таким чином, усі операції з реалізації товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ. У свою чергу це означає, що такі платники податку  звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ.

Головні зміни, що стосуються податку на нерухоме майно, екологічного податку: 

  • Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, що розташовані на території бойових дій, окуповані збройними формуваннями РФ та/або стали непридатними для проживання у зв’язку з діями країни агресора, власниками яких є:
    • фізичні особи – не нараховується та не сплачується за 2021 та 2022 звітні роки;
    • юридичні особи – не нараховується та не сплачується за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року;
  • Тимчасово, з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено воєнний стан, не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості відповідно до критеріїв, описаних у попередньому пункті. При цьому юридичні особи, що є власниками такої нерухомості, після 6 місяців з моменту скасування воєнного стану мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно. Для фізичних осіб контролюючий орган самостійно розраховує суму податку за період з 1 січня по 1 березня 2022року;
  • Тимчасово, з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Головні зміни, що стосуються імпорту товарів/послуг: 

  • Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку 3% єдиного податку.

!!! Звільнення не застосовується до:

  операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту та з постачання на митній території України товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом;

– наступних товарів, таких як: алкоголь, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

  • Звільнено від ПДВ, акцизного податку та ввізного мита імпорт транспортних засобів (легкові автомобілі, кузови, мотоцикли, засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше), здійснюваний  фізичними особами. Дані пільги не поширюються на транспортні засоби, країна походження яких визнана державою-окупантом. Процедура розмитнення транспортних засобів ще розробляється КМУ. 
  • За рішенням Кабінету Міністрів також дозволяється впродовж періоду воєнного стану ввозити окремі категорії товарів без надання митникам відповідних дозвільних документів.
  • Митне оформлення товарів, які ввозяться платниками єдиного податку, окрім тих, що обрали ставку 3%,  завершується в найкоротший можливий строк, але не більше як одна робоча година з моменту пред’явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню, подання митної декларації (попередньої митної декларації) або документа, який відповідно до законодавства її замінює.

Детальніше дізнатись про дані пільги Ви можете у нашій попередній публікації: https://smartsolutions.ua/suttyevi-zminy-zakonodavstva-shhodo-pilg-v-opodatkuvanni/

Інші зміни:

  • На період воєнного чи надзвичайного стану сільські, селищні та міські ради мають право самостійно приймати рішення про встановлення місцевих податків або пільг із їх сплати. Тому слідкуйте за новинами вашого місцевого органу влади;
  • Продовжено з трьох до шести місяців період, впродовж якого платники мають виконати всі свої податкові зобов’язання після скасування воєнного стану;
  • На період дії воєнного, надзвичайного стану платники податків мають право подавати до контролюючого органу податкову декларацію та інші документи в паперовій формі, проте лише там, де працюють Центри обслуговування платників податків.

Щиро сподіваємось, що ця стаття була цікавою та корисною для Вас. Ми і надалі намагатимемось своєчасно повідомляти про актуальні зміни в законодавстві. Для більш детального аналізу податкових норм Ви завжди можете звернутися до експертів команди Smartsolutions, які оперативно нададуть кваліфіковану відповідь на Ваші питання. 

До скорої зустрічі під мирним небом.

Слава Україні!

Контактна особа
Вероніка Тринчук
Вероніка Тринчук
Бухгалтерка
Дізнатися більше
Рішення
Оподаткування та податкові спори
Бухгалтерський та податковий облік
Супровід операційної діяльності бізнесу
Останні публікації
Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини
30.01.2024р. набули чинності зміни до Цивільного кодексу України, якими по-новому було врегульовано
28-02-2024
Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій
З 12 жовтня 2023 року Законом України №3384-ІХ для посадовців відновлено обов’язок подання деклараці
5-01-2024
Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири
Адвокат Сергій Крутій розповів, як діяти, якщо основний договір не укладений в чітко визначений попе
15-08-2023
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone