Яка ситуація з криптовалютою на українському ринку у 2021 році?

Ринок віртуальних активів (далі – ВА) існує в Україні вже протягом декількох років. Крім того, Україна є однією з країн з найбільшим оборотом криптовалюти. Але, через те, що вона не легалізована належним чином, а її власники не мають ефективних способів захисту своїх прав, усі операції відбуваються в тіні, міжнародні біржі неспроможні вийти на український ринок, а Україна позбавлена перспектив залучення нових іноземних інвестицій та ресурсів. Законопроєкт  № 3637 «Про віртуальні активи» (далі – Законопроєкт № 3637) покликаний  надати такі можливості для українського ринку ВА. 8 вересня 2021 року Закон «Про віртуальні активи» був прийнятий Верховною Радою і направлений на підпис Президенту.

Однак, 5 жовтня цього року Президент України повернув його Раді зі своїми пропозиціями. Головними причинами таких дій стали не повною мірою зрозумілі та прозорі умови для учасників ринку віртуальних активів, а також недоцільність створення нового органу центральної виконавчої влади, що потребуватиме значних видатків з державного бюджету.  Пропозиції Президента мають бути враховані в новій редакції Законопроєкту № 3637 і пройти повторну процедуру голосування. Прогнозують, що доопрацьований Закон приймуть не раніше січня-лютого 2022 року.

Які головні положення входять до Законопроєкту «Про віртуальні активи»?

  • Надано правовий статус ВА;
  • Встановлено, що ВА не є засобом платежу на території України;
  • Визначено умови щодо набуття права власності на ВА учасниками ринку;
  • Затверджено права та обов’язки учасників ринку ВА, зокрема надано право на відкриття рахунку у банках для здійснення розрахунків за операціями з ВА, судовий та інші способи захисту своїх прав та самостійне визначення ціноутворення ВА.

Водночас цей Закон є базовим і визначає лише правові засади функціонування ринку ВА. Головною передумовою набуття чинності  Закону про віртуальні активи є внесення змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами» № 2461 (далі Законопроєкт № 2461) має визначити особливості оподаткування ВА. Проте наразі він знаходиться на розгляді у Верховної Ради ще з листопада 2019 року. Чи буде він прийнятий в редакції 2019 року – не відомо.

Питання оподаткування є дуже актуальним для власників криптовалюти, тому  слід з’ясувати, які податки слід сплачувати платникам податків у зв’язку з продажем ВА вже зараз, і якого податкового навантаження очікувати, якщо приймуть зміни до ПКУ.

Як оподатковується криптовалюта на сьогодні?

Як було зазначено в індивідуальній податковій консультації ДПС N 4907/ІПК/99-00-04-04-02-09 від 30.11.2020 року, дохід від продажу криптовалюти оподатковується за загальними правилами, встановленими у ПКУ, оскільки наразі відсутні спеціальні норми для її оподаткування. Тобто з доходів, отриманих від продажу криптовалюти, платник податків має сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору, а також показати такий дохід у щорічній Декларації про майновий стан і доходи у розділі ІІ «Інші доходи». Наявність криптовалюти у фізичної особи не зобов’язує декларувати її в щорічній декларації, декларуванню підлягає тільки дохід від продажу такого активу.

З порядком декларування віртуальних активів суб’єктами обов’язкового декларування, згідно з Законом «Про запобігання корупції», можете ознайомитися за посиланням https://smartsolutions.ua/ua/pravovij-status-kriptovalyut-ta-ix-deklaruvannya-u-2020 .

Чого варто очікувати?

Законопроєктом № 2461 пропонується визначати прибуток від операцій з криптоактивами як позитивну різницю між доходом, отриманим платником податку від продажу криптоактивів та документально підтвердженими витратами, пов’язаними з їх придбанням та/або створенням.

Ставки оподаткування прибутку від продажу ВА:

Для фізичних осіб – ПДФО 5% та військовий збір 1,5%. Дані ставки встановлюються терміном на п’ять років.

Для юридичних осіб – 18 %.

Варто зазначити, що група народних депутатів подала новий альтернативний законопроєкт до Верховної Ради з більш лояльною системою оподаткування для юридичних осіб, а саме пропонується встановити ставку 5 % податку на прибуток від операції з криптовалютою. Втім, цей законопроєкт навіть ще не зареєстрований. Отже, залишається чекати й тримати руку на пульсі змін.

Поки складно оцінити ефективність даних законопроєктів, оскільки очевидно, що для повної легалізації та функціонування ринку криптовалют в Україні знадобиться щонайменше декілька років. Але дані зміни є першим та важливим кроком для зростання цифровізації України.

Команда Smartsolutions завжди готова допомогти з декларуванням ваших доходів та надати актуальну правову оцінку законодавства.

Автор статті – зовнішній консультант – Вероніка Тринчук

Редактор – Директор департаменту бухгалтерського та податкового обліку – Анастасія Шостак

Контактна особа
Анастасія Шостак
Анастасія Шостак
Директорка Департаменту бухгалтерського та податкового обліку, сертифікована бухгалтерка-практик
Дізнатися більше
Рішення
Віртуальні активи
Оподаткування та податкові спори
Останні публікації
Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році
Адвокат Віталій Волошин розповів про пороги у 2023 році для притягнення до кримінальної відповідальн
25-01-2023
Використання ФОП валютного рахунку за кордоном Використання ФОП валютного рахунку за кордоном
У ФОП, що перебувають за кордоном, виникає питання: як розраховуватись за повсякденні витрати, не вт
20-01-2023
Звільнення від сплати податку на нерухоме майно та  плати за землю на період воєнного стану Звільнення від сплати податку на нерухоме майно та плати за землю на період воєнного стану
Законом України № 2120 від 15 березня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та
12-01-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone