...

Яка ситуація з криптовалютою на українському ринку у 2021 році?

Ринок віртуальних активів (далі – ВА) існує в Україні вже протягом декількох років. Крім того, Україна є однією з країн з найбільшим оборотом криптовалюти. Але, через те, що вона не легалізована належним чином, а її власники не мають ефективних способів захисту своїх прав, усі операції відбуваються в тіні, міжнародні біржі неспроможні вийти на український ринок, а Україна позбавлена перспектив залучення нових іноземних інвестицій та ресурсів. Законопроєкт  № 3637 «Про віртуальні активи» (далі – Законопроєкт № 3637) покликаний  надати такі можливості для українського ринку ВА. 8 вересня 2021 року Закон «Про віртуальні активи» був прийнятий Верховною Радою і направлений на підпис Президенту.

Однак, 5 жовтня цього року Президент України повернув його Раді зі своїми пропозиціями. Головними причинами таких дій стали не повною мірою зрозумілі та прозорі умови для учасників ринку віртуальних активів, а також недоцільність створення нового органу центральної виконавчої влади, що потребуватиме значних видатків з державного бюджету.  Пропозиції Президента мають бути враховані в новій редакції Законопроєкту № 3637 і пройти повторну процедуру голосування. Прогнозують, що доопрацьований Закон приймуть не раніше січня-лютого 2022 року.

Які головні положення входять до Законопроєкту «Про віртуальні активи»?

  • Надано правовий статус ВА;
  • Встановлено, що ВА не є засобом платежу на території України;
  • Визначено умови щодо набуття права власності на ВА учасниками ринку;
  • Затверджено права та обов’язки учасників ринку ВА, зокрема надано право на відкриття рахунку у банках для здійснення розрахунків за операціями з ВА, судовий та інші способи захисту своїх прав та самостійне визначення ціноутворення ВА.

Водночас цей Закон є базовим і визначає лише правові засади функціонування ринку ВА. Головною передумовою набуття чинності  Закону про віртуальні активи є внесення змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами» № 2461 (далі Законопроєкт № 2461) має визначити особливості оподаткування ВА. Проте наразі він знаходиться на розгляді у Верховної Ради ще з листопада 2019 року. Чи буде він прийнятий в редакції 2019 року – не відомо.

Питання оподаткування є дуже актуальним для власників криптовалюти, тому  слід з’ясувати, які податки слід сплачувати платникам податків у зв’язку з продажем ВА вже зараз, і якого податкового навантаження очікувати, якщо приймуть зміни до ПКУ.

Як оподатковується криптовалюта на сьогодні?

Як було зазначено в індивідуальній податковій консультації ДПС N 4907/ІПК/99-00-04-04-02-09 від 30.11.2020 року, дохід від продажу криптовалюти оподатковується за загальними правилами, встановленими у ПКУ, оскільки наразі відсутні спеціальні норми для її оподаткування. Тобто з доходів, отриманих від продажу криптовалюти, платник податків має сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору, а також показати такий дохід у щорічній Декларації про майновий стан і доходи у розділі ІІ «Інші доходи». Наявність криптовалюти у фізичної особи не зобов’язує декларувати її в щорічній декларації, декларуванню підлягає тільки дохід від продажу такого активу.

З порядком декларування віртуальних активів суб’єктами обов’язкового декларування, згідно з Законом «Про запобігання корупції», можете ознайомитися за посиланням https://smartsolutions.ua/ua/pravovij-status-kriptovalyut-ta-ix-deklaruvannya-u-2020 .

Чого варто очікувати?

Законопроєктом № 2461 пропонується визначати прибуток від операцій з криптоактивами як позитивну різницю між доходом, отриманим платником податку від продажу криптоактивів та документально підтвердженими витратами, пов’язаними з їх придбанням та/або створенням.

Ставки оподаткування прибутку від продажу ВА:

Для фізичних осіб – ПДФО 5% та військовий збір 1,5%. Дані ставки встановлюються терміном на п’ять років.

Для юридичних осіб – 18 %.

Варто зазначити, що група народних депутатів подала новий альтернативний законопроєкт до Верховної Ради з більш лояльною системою оподаткування для юридичних осіб, а саме пропонується встановити ставку 5 % податку на прибуток від операції з криптовалютою. Втім, цей законопроєкт навіть ще не зареєстрований. Отже, залишається чекати й тримати руку на пульсі змін.

Поки складно оцінити ефективність даних законопроєктів, оскільки очевидно, що для повної легалізації та функціонування ринку криптовалют в Україні знадобиться щонайменше декілька років. Але дані зміни є першим та важливим кроком для зростання цифровізації України.

Команда Smartsolutions завжди готова допомогти з декларуванням ваших доходів та надати актуальну правову оцінку законодавства.

Автор статті – зовнішній консультант – Вероніка Тринчук

Редактор – Директор департаменту бухгалтерського та податкового обліку – Анастасія Шостак

Контактна особа
Анастасія Шостак
Анастасія Шостак
Директорка Департаменту бухгалтерського та податкового обліку, сертифікована бухгалтерка-практик
Дізнатися більше
Рішення
Віртуальні активи
Оподаткування та податкові спори
Останні публікації
Реєстрація філій та представництв іноземних юридичних осіб в Україні в 2024 році Реєстрація філій та представництв іноземних юридичних осіб в Україні в 2024 році
14 липня 2023 року був прийнятий Закон № 3257-IX, яким внесені зміни щодо створення, реєстрації та л
22-02-2024
Новації ввезення гуманітарної допомоги на період воєнного стану Новації ввезення гуманітарної допомоги на період воєнного стану
Про запровадження з 1 грудня 2023 року оновленого механізму ввезення гуманітарної допомоги розповіла
26-01-2024
Пороги притягнення до кримінальної відповідальності  за порушення авторського права і суміжних прав у 2024 році Пороги притягнення до кримінальної відповідальності за порушення авторського права і суміжних прав у 2024 році
Адвокати Smartsolutions розповіли, як з початку 2024 року змінились пороги притягнення до кримінальн
12-01-2024
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone