15 липня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (надалі Закон). Цим Законом передбачено введення нових понять в законодавство України, в тому числі і введення такого поняття як «гіг-контракт». Раніше ми вже коротко аналізували основні зміни Закону, де частково охарактеризували гіг-контракти. Ознайомитись з цією характеристикою ви можете за посиланням. 

Деякі IT-компанії вже являються резидентами «Дія Сіті», інші планують ними стати, тому питання щодо врегулювання роботи працівників за гіг-контрактами залишається актуальним. 

Перш за все варто зазначити, що гіг-контракт – це «ноу-хау» в українському законодавстві. Це особливий вид угоди між роботодавцем та працівником, що містить в собі елементи трудового контракту та цивільно-правового договору. Простими словами, це така унікальна форма взаємовідносин, що містить і елементи фрілансу, і елементи соціальних гарантій, які зазвичай передбачаються трудовими договорами.

На сьогодні є поширеною практика, коли IT-компанії регулюють свої трудові відносини з працівниками через ФОП (фізична особа-підприємець). Поняття гіг-контракту було введено законодавцем, аби уникнути такої практики серед IT-компаній задля покращення умов роботи та надання соціальних гарантій працівникам-фопам.

Які основні вимоги встановлені законодавством для укладання «гіг-контрактів»?

 • Перш за все роботодавцю необхідно мати статус резидента «Дія Сіті».
 • Працівник, що буде працювати за гіг-контрактом, набуватиме статусу «гіг-спеціаліста».
 • Мінімальна винагорода гіг-спеціалісту має становити суму не меншу, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця.

Слід звернути увагу, що Постанова Кабінету Міністрів України № 382 від 29 березня 2022 року скасовує вимогу в частині суми винагороди гіг-спеціаліста. Тобто, гіг-спеціалісту на період дії воєнного стану не обов’язково платити винагороду, що буде становити суму не менше, ніж еквівалент 1200 євро.

 • Строк дії гіг-контракту, права, обов’язки та відповідальність сторін за гіг-контрактом, умови припинення гіг-контракту та інші умови сторони можуть визначити в самому гіг-контракті на власний розсуд.
 • Час для роботи гіг-спеціаліста за гіг-контрактом встановлюється ст.21 Закону, зокрема: 
 • загальна кількість робочих годин гіг-спеціаліста не може перевищувати 8 годин на день, відповідно, 40 годин на тиждень. 

Проте, у разі потреби, можна вийти за рамки встановленого робочого режиму у гіг-контракті за однієї з таким умов:

 • точний час для виконання робіт гіг-спеціалістом визначити неможливо;
 • виконання робіт за гіг-контрактом вимагає підвищеного рівня ініціативності гіг-спеціаліста, що передбачає періодичне виконання робіт надурочно без окремих вказівок резидента «Дія Сіті» (роботодавця) про це (наприклад, якщо гіг-спеціалісту необхідно терміново відновити роботу сайту, виявити помилки і т.д);
 • гіг-спеціаліст має право самостійно планувати свій час для виконання робіт за гіг-контрактом.

Розірвання або ж припинення строку дії гіг-контракту можливе, якщо:

 • сторони погодили таке розірвання;
 • термін дії гіг-контракту закінчився і сторони не бажають його продовжувати;
 • розірвання гіг-контракту передбачено за певних умов у самому гіг-контракті, наприклад, за умови невиконання своїх обов’язків однією зі сторін; 
 • роботодавцем втрачено статус резидента «Дія Сіті». 

Варто звернути увагу, що працювати за гіг-контрактом можуть не лише громадяни України, але й іноземні громадяни. Роботодавці (резиденти «Дія Сіті») можуть працевлаштовувати у себе в компанії іноземних працівників на основі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Для його отримання необхідно подати до Центру зайнятості відповідний пакет документів, серед яких буде проект гіг-контракту.  

На підставі цього дозволу іноземний громадянин має право отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні, на відміну від ФОП, який надає послуги за господарським договором.

Для кращого розуміння певних переваг та недоліків щодо оформлення  відносин з IT-спеціалістом наводимо нижче таблицю порівняння податків, які необхідно сплачувати за надані послуги (виконані роботи) через оформлення відносин з ФОП, через гіг-контракт або ж через звичайне працевлаштування у резидента «Дія Сіті» за трудовим договором. 

IT-спеціаліст, що веде господарську діяльність як ФОП з нерезидентом «Дія Сіті», має оплати з умовних 2000 USD отриманих за місяць:

IT гіг-спеціаліст або працівник «Дія Сіті» (працює за трудовим договором) має оплати з умовних 2000 USD отриманих за місяць:

IT-спеціаліст, що оформлений як звичайний працівник у нерезидента «Дія Сіті», має оплати з умовних 2000 USD отриманих за місяць:

 • 5% – єдиний податок = 100 USD
 • ЄСВ – 1430 грн,(ставка за 2022 рік.) = 49 USD
 • 5% – ПДФО = 100 USD
 • ЄСВ – 1430грн,(ставка за 2022 рік.) = 49 USD
 • 1,5 % – військовий збір = 30 USD
 • 18%  – ПДФО = 360 USD
 • 22% – ЄСВ = 440 USD 
 • 1,5 % – військовий збір =  30 USD

Всього: 149 USD

Всього: 179 USD

Всього: 830 USD

Офіційний курс, встановлений Національним банком України станом на 23.05.2022 року становить 29,2549 грн за 1 USD.

При прийнятті рішення щодо форми співпраці з ІТ-спеціалістом окрім розміру податків додатково необхідно звертати увагу на наявність або відсутність ознак, що можуть бути ризиками для визнання відносин з ФОП трудовими відносинами. Наприклад, всі ФОП, з якими ви працюєте, використовують для роботи ваше приміщення, вашу техніку, приходять і залишають офіс в один і той самий час та інші. Якщо такі ознаки наявні, краще обирати гіг-контракт як форму співпраці, оскільки вона окрім мінімізації зазначених ризиків надає соціальні гарантії ІТ-спеціалісту та дозволить легалізувати перебування іноземних  ІТ-спеціалістів на території України. 

У випадку, якщо ІТ-спеціалісти є фрілансами та форма співпраці не має ознак трудових відносин, радимо залишати форму співпраці з такими особами як з ФОП. У цьому випадку таке рішення доцільніше, оскільки  податкове навантаження в такій формі співпраці менше. 

Підсумовуючи вищевикладене: перед укладанням гіг-контракту важливо визначити доцільність його укладання, оцінити всі домовленості сторін, коректно зазначити основні положення щодо режиму роботи та інші важливі умови.

Спеціалісти Smartsolutions готові надати вам допомогу у вирішенні зазначених питань. 

Контактна особа
Анна Савченко
Анна Савченко
Партнерка, адвокатеса, LL.M.
Дізнатися більше
Рішення
Супровід ІТ проектів
Останні публікації
Матеріальна допомога від іноземної держави громадянину України – податкові наслідки та декларування за 2022 рік? Матеріальна допомога від іноземної держави громадянину України – податкові наслідки та декларування за 2022 рік?
Бухгалтерка Вероніка Тринчук розповіла, як оподатковується допомога від іноземних держав та міжнарод
26-04-2023
Не все майно подружжя підлягає поділу Не все майно подружжя підлягає поділу
Адвокат Smartsolutions Микола Крупка аналізує сімейний кодекс України й питання поділу майна колишні
17-04-2023
Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі
Розглянули детальніше нові пункти в законі, які повинні полегшити становище деяких власників знищено
17-02-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone