На сьогодні в засобах масової інформації та в правничих колах масово обговорюється прийняття та набуття чинності Закону про «DIYA CITY». Даний закон перш за все регулює сектор IT та створений для покращення та розвитку цього сектору в Україні. Тому, постало питання щодо аналізу даного закону і визначення його ключових переваг та недоліків.

Отже, з прийняттям Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», в законодавстві України з’являється таке поняття, як «Резидент дія сіті» (далі – Резидент), що означає, юридичну особу, яка створена відповідно до законодавства України та має цей спеціальний статус.

Що ж даватиме спеціальний статус резидента «DIYA CITY»?

 • Резидент перебуватиме під спеціальним правовим режимом «DIYA CITY», що буде встановлений з моменту його реєстрації в реєстрі «DIYA CITY», та діятиме до ліквідації юридичної особи. Важливо, що даний статус може бути встановлений не менш ніж на 25 років. 
 • Більшість працівників Резидента набуватимуть статусу «Гіг спеціаліста», тобто особи, з якою буде заключений «Гіг-контракт».
 • Відповідно, «Гіг контракт» – це «ноу-хау» в українському законодавстві. Це особливий вид угоди між роботодавцем та працівником, що включає в себе елементи трудового контракту та цивільно-правового договору. Простими словами, це така унікальна форма взаємовідносин, що включає і елементи фрілансу і елементи соціальних гарантій, що зазвичай передбачаються трудовими договорами.
 • Варто відмітити, що законом передбачається й захист Резидентів від тиску на бізнес з боку силових структур, Резидентам буде надано спеціальний статус у кримінальному процесі.
 • Врегулювання відносин стосовно майнових та немайнових прав на інтелектуальну власність, що створена під час трудових відносин. Наприклад, при написанні коду програми на умовах гіг-контракту, особисті немайнові права належатимуть Гіг спеціалістам, а майнові права належатимуть роботодавцеві, тобто, Резиденту, юридичній особі. Звичайно ж, що у «гіг-контракті» буде змога передбачити й інші варіанти. 

Які особливі умови передбачає Закон щодо регулювання податкових відносин для Резидентів «DIYA CITY»?

Податки на працю:

 • 5% ПДФО (податок на доходи фізичної особи)
 • ЄСВ 22% від мінімальної зарплати (акцентуємо вашу увагу, що 22 % мають розраховуватися від мінімальної заробітної плати, що передбачена Законом України «Про державний Бюджет» на поточний рік.).
 • 1,5% військовий збір 

Для кращого сприйняття, надаємо вам порівняння у формі таблиці щодо податків, які будуть оплачені з умовної винагороди у розмірі 2000 USD. 

IT-спеціаліст, що веде господарську діяльність як ФОП з нерезидентом «DIYA CITY» буде сплачувати щомісячно: 

Новокваліфікований IT гіг-спеціаліст буде сплачувати щомісячно: 

 1. 5% – єдиний податок = 100 USD
 2. ЄСВ у розмірі 1320 грн (ставка за 2021 рік)=50  USD
 1. 5%- ПДФО (100 USD)
 2. ЄСВ у розмірі 1320 грн (ставка за 2021 рік)= 50  USD
 3. 1,5 % – військовий збір (30 USD)

Всього 150 USD

Всього 180 USD

 Офіційний курс, встановлений Національним банком України станом на 01.11.2021 року становить 26,2767 грн за 1 USD.

Податки на дохід юридичної особи та її учасників:

 • 9% на «виведений капітал» або 18% на прибуток. Резиденти самостійно зможуть обрати найбільш прийнятну для них систему оподаткування. Порівняння цих 2 систем ми додатково висвітлимо для вас у наступній серії заміток про « DIYA City».
 • 0% на дивіденди фізичної особи, якщо вони не розподілялися 2 і більше років.

Для залучення ангельских інвестицій:

 • 0% на дохід фізичної особи від продажу частки в стартапі, який має бути резидентом, за умови, якщо інвестор буде нею володіти більше року.
 • податкова знижка на суму інвестицій в українські стартапи, за умови дотримання всіх вимог, що будуть передбачені законодавством. 

Як врегулювати партнерські взаємовідносини Резидентів?

Звичайно, що під час існування «технічного хабу», буде набагато простіше встановлювати партнерські відносини, знаходити потенційних партнерів та в цілому розвивати бізнес. Тому, хочемо звернути вашу увагу на декілька моментів, що регулюватимуть партнерські відносини Резидентів між собою.

 • Перш за все, Резиденти зможуть визначити суми компенсації у випадку порушення умов договору про нерозголошення, тобто NDA.
 • Виплата компенсації у разі вчинення однією зі сторін «конкурентних дій» по відношенню до іншої сторони. Наприклад, ви домовилися про створення спільного IT-проєкту, проте хвилюєтеся, що ваш партнер використає унікальні коди для розвитку свого власного проєкту. Задля уникнення цього, ви зможете передбачити чималі суми компенсації у випадку настання такої ситуації. 
 • Ваш потенційний партнер мотивував вас інвестувати в його розробку, проте виявилося, що він надав вам хибні запевнення щодо його проєкту? Тож, ви можете передбачити компенсацію за надання хибних вам запевнень. За логікою законодавця, хибними запевненнями слід вважати відомості, що надаються стороною або сторонами, щодо обставин, які мають значення для укладення, виконання або припинення договору. 

Підсумовуючи, можемо зазначити, що новел, нових понять, вимог, стало набагато більше. Тому, якщо вам або вашим IT-спеціалістам необхідна буде детальна консультація щодо систем оподаткування, переваг та аналізу щодо доцільності отримання вашою компанією або вами статусу резидента «DIYA CITY», фахівці Smartsolutions зможуть вам допомогти з цими питаннями.

Контактна особа
Анна Савченко
Анна Савченко
Партнерка, адвокатеса, LL.M.
Дізнатися більше
Рішення
Супровід ІТ проектів
Останні публікації
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні   Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Зміни у порядку реєстрації авторських прав 2023 Зміни у порядку реєстрації авторських прав 2023
Про основні зміни, запроваджені Законом України «Про авторське право і суміжні права» – розповіла по
1-05-2023
Збір доказів з метою визначення розміру збитків, завданих збройною агресією Збір доказів з метою визначення розміру збитків, завданих збройною агресією
Адвокатеса Катерина Стаднік описала процес фіксації доказів завданих збитків, що реалізується шляхом
25-04-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone