У попередній статті «Кроки до відшкодування збитків, завданих війною» ми аналізували необхідність вже сьогодні оцінити наявність шкоди для свого бізнесу внаслідок війни, розпочати збір необхідних доказів та ініціювати процес визначення розміру завданих збитків. Адже напрацьований завчасно алгоритм захисту своїх активів є основою для успішного отримання належних у майбутньому компенсацій/відшкодувань завдяки репараціям та/або конфіскації російських активів.
Сьогодні поговоримо про процес фіксації доказів завданих збитків, що реалізується шляхом проведення незалежної оцінки.
Так, наразі визначення шкоди та збитків підприємств усіх форм власності, завданих внаслідок збройної агресії Російської Федерації здійснюється відповідно до Методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна від 18.10.2022 року № 3904/1223 (надалі – Методика).
Методика є обов’язковою для використання під час оцінки збитків, завданих постраждалим внаслідок збройної агресії, а її положення переважають над іншими положеннями нормативно-правових актів, методик, рекомендацій тощо, які регулюють відповідне питання.
Методикою визначено, що оцінка (визначення розміру) збитків здійснюється за наявності вихідних даних, необхідних для проведення оцінки, та наявності інформаційних джерел. Окрім того, під час оцінки (визначення розміру) збитків відповідно до цієї Методики необхідним є отримання визначеного законодавством документа, який підтверджує, що втрата, руйнування або знищення майна відбулася внаслідок збройної агресії.
Таким чином власники бізнесу мають забезпечити надання виконавцю оцінки необхідних документів та відомостей, серед яких:
- правовстановлюючі документи на об’єкт;
- документи, що характеризують технічний стан об’єкту (наприклад, звіт про обстеження об’єкта нерухомості, складений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва»);
- документи, які підтверджують витрати на відновлення об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії;
- фотоматеріали, відеоматеріали*, дані дистанційного зондування Землі та їх похідні продукти, аналітика соціальних мереж, існуюча публічна інформація та інше для забезпечення огляду об’єкта оцінки виконавцем оцінки;
* в разі самостійного виготовлення матеріалів рекомендуємо використовувати спеціальні застосунки, які під час зйомки вшивають в фото- і відеофайл метадані, що необхідно для підтвердження їх справжності.
- документ, який підтверджує, що втрата, руйнування або знищення майна відбулося внаслідок збройної агресії (наприклад, акт про пожежу, акт на виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів розмінування, протокол огляду місця події, складений органом досудового розслідування, прокурором, ознайомлення з яким здійснюється в порядку, установленому Кримінальним процесуальним кодексом України тощо*);
* з орієнтовним переліком документів, що підтверджують те, що втрата, руйнування або знищення майна відбулись внаслідок збройної агресії, можна ознайомитись на веб-сайті Фонду державного майна.
- інші документи, відомості, пояснення, що матимуть суттєве значення для проведення оцінки.
Варто зазначити, що Методикою визначені окремі особливості здійснення оцінки для кожної з категорій майна: нерухомого майна, рухомого майна (машини та обладнання), транспортних засобів, товарно-матеріальних запасів та біологічних активів тощо. Відповідно, для окремих категорій майна – визначені особливі вимоги щодо додаткової інформації, документів, які потрібно надати виконавцю оцінки. Більш детально про методи визначення шкоди, завданої збройною агресією та огляд методик читайте в нашій наступній статті.
Як приклад обсягу зібраних доказів з метою стягнення збитків компанією в судовому порядку в національному суді та їх аналізу судом можемо навести Рішення Господарського суду Харківської області від 21.11.2022 року у справі №922/1059/22*.
* хоча Рішення було прийнято до набуття чинності Методикою і в ньому є посилання на нормативно-правові акти, що наразі втратили чинність – основні етапи процесу збору доказів, що ілюструє цей приклад, та зібрані в результаті цього докази є по суті актуальними.
Підсумовуючи викладене вище, варто зазначити: звичайно, кожна компанія потребує індивідуального підходу з огляду на специфіку її діяльності, ступінь завдання шкоди та виду збитків, тож викладене в цій статті є лише загальними рекомендаціями щодо можливого порядку дій.
Наші спеціалісти допоможуть провести комплексний аналіз стану вашого бізнесу, достатності/наявності необхідних підтверджуючих документів та запропонують конкретний перелік дій для вашої компанії з метою встановлення розміру збитків, завданих повномасштабним вторгненням, та реалізації їх відшкодування.
Шановні клієнти, Smartsolutions разом із Благодійним фондом «Smart Angel» здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати цей проект можливо за посиланням.