Шановний клієнте, щиро сподіваємось, що Ви у безпеці й у Вас все добре!

Раніше ми повідомляли наших читачів про звільнення на період дії воєнного стану в Україні від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком ввезення фізичними особами на митну територію України легкових автомобілів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше.

21 червня з’явилася інформація, що Верховна Рада України ухвалила урядовий законопроєкт № 7418 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» (надалі – законопроєкт № 7418), який передбачає повернення з 01.07.2022 скасовані раніше мита та ПДВ на імпортні товари та розмитнення автомобілів.

З тексту законопроєкту № 7418 вбачається, що буде відновлено:

  • оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи;
  • оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операцій з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту;
  • оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу та автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

 

Крім того, суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці) позбавляються можливості набувати статусу платника єдиного податку третьої групи (які використовують особливості оподаткування – ставка єдиного податку 2%) у разі здійснення ними імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.

Разом з цим, законопроєктом № 7418 вносяться зміни до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», якими скасовується сплата цього збору підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, фізичними особами, які набувають право власності на легкові автомобілі, оснащені виключно електричними двигунами, що підлягають першій державній реєстрації в Україні.

Також звертаємо увагу: на дату 21.06.2022 р. згідно із відомостями офіційного веб порталу парламенту України стан проходження законопроєкту № 7418 значиться як такий, що готується до підпису. 

Щоб закон набув чинності він повинен бути підписаним Головою Верховної Ради України, Президентом України та опублікованим. 

Окрім цього, відповідно до статті 94 Конституції України Президент України після отримання закону має право повернути його зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду, тобто скористатися своїм правом вето щодо прийнятих парламентом законів.

У зв’язку з вищезазначеним, на наш погляд, варто звернути увагу на висновок Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України на законопроєкт № 7418.  Ним акцентовано, що подібні законодавчі ініціативи базуються на оцінках прямих втрат/вигод (надходження/недонадходження до бюджету) та не враховують опосередковані результати, які у частині вигод можуть значно перевищувати їхні прямі параметри. У випадку з увезенням транспортних засобів такими опосередкованими вигодами є підвищення (збереження) та розширення ділової активності, податкоспроможності в певних сферах економічної діяльності, де такі транспортні засоби використовуються безпосередньо, формування попиту з боку власників транспортних засобів на запасні частини, пальне, послуги з ремонту та обслуговування тощо, розширення на цій основі податкової бази. 

На думку Головного науково-експертного управління ВРУ, у зв’язку з існуючими ризиками втрати, пошкодження транспортних засобів або ж унеможливлення доступу до них тощо, вбачається доцільним збереження «нульового» або за зниженими ставками розмитнення транспортних засобів для випадків їх ввезення на митну територію України: 

  • особами для особистого користування та здійснення підприємницької діяльності у разі, якщо транспортні засоби таких осіб були знищені або пошкоджені, викрадені внаслідок бойових дій, залишились на тимчасово окупованих територіях, до яких неможливий доступ; 
  • особами, які не мали раніше транспортного засобу, але наразі мають потребу у ньому для евакуації, переміщення та здійснення підприємницької діяльності на території переселення. 

При цьому, з метою запобігання ввезенню відповідних транспортних засобів для подальшого перепродажу слід встановити обмеження щодо кількості таких ТЗ та тимчасову (наприклад, протягом 5 років) заборону на їх відчуження у будь-якій формі (крім спадкування).

Ми продовжуємо слідкувати за подальшим розвитком подій щодо «долі» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» та намагатимемося і надалі оперативно інформувати про важливі зміни.

Сподіваємося, що наведена інформація була корисною для вас.  Якщо ви потребуєте допомоги в частині здійснення правового аналізу та практичного застосування правових норм, звертайтесь до членів команди Smartsolutions, які нададуть кваліфіковану консультацію та фахову правничу допомогу.

Принагідно повідомляємо, що Smartsolutions разом із Благодійним фондом «Smart Angel» здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати наш проект можна за посиланням. 

Бажаємо здоров’я і перемоги над ворогом! Слава Україні! 

Контактна особа
Сергій Крутій
Сергій Крутій
Адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Оподаткування та податкові спори
Cудовий захист та арбітраж
Останні публікації
Матеріальна допомога від іноземної держави громадянину України – податкові наслідки та декларування за 2022 рік? Матеріальна допомога від іноземної держави громадянину України – податкові наслідки та декларування за 2022 рік?
Бухгалтерка Вероніка Тринчук розповіла, як оподатковується допомога від іноземних держав та міжнарод
26-04-2023
Не все майно подружжя підлягає поділу Не все майно подружжя підлягає поділу
Адвокат Smartsolutions Микола Крупка аналізує сімейний кодекс України й питання поділу майна колишні
17-04-2023
Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі
Розглянули детальніше нові пункти в законі, які повинні полегшити становище деяких власників знищено
17-02-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone