Мільйони українців були вимушені покинути Україну від початку повномасштабного вторгнення та шукати прихисток за кордоном. Більшість скористалися правом на тимчасовий захист та отримують допомогу від іноземної держави, в якій перебувають, та від міжнародних організацій.
Що з оподаткуванням такої допомоги?
Згідно п. 27 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) «До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 роки не включаються доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг) (далі – допомога), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім’ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави». Також ця норма розповсюджується на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі у разі її одержання як додаткове благо, а також від іноземних компаній та організацій, що згідно з законодавством відповідної країни здійснюють благодійну діяльність.
Отже, така допомога не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб 18% та військовим збором 1,5%.
Чи потрібно декларувати таку допомогу?
На жаль, при звільненні від оподаткування такої допомоги законодавці не згадали про звільнення від її декларування. Тому відповідно до чинних норм законодавства, громадяни, які залишились податковими резидентами України, мають задекларувати допомогу як іноземний дохід. Про податкове резидентство та підстави для його зміни ми вже розповідали у попередній публікації.
Відповідно до вимог ПКУ, до 01 травня 2023 року фізична особа має подати Декларацію про майновий стан та доходи (далі – Декларація), та вказати суму отриманої допомоги у розділі ІІІ «Доходи, які не включаються до річного оподатковуваного доходу» у рядку 11.3 «Інші доходи, що не підлягають оподаткуванню».
Водночас 11 квітня 2023 року було ухвалено Законопроєкт № 7632 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від cплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Законопроєкт № 7632). У новій редакції внесено зміни до пп. 179.2 ПКУ, згідно з яким платника податків буде звільнено від обов’язку декларувати неоподатковувану міжнародну допомогу у разі, якщо немає інших підстав для подачі декларації.
17 квітня 2023 року Законопроєкт № 7632 відправлено на підпис Президенту. Якщо Закон набере чинності після 01.05.23, то повідомлення-рішення за неподання або несвоєчасне подання буде скасовано/відкликано з дня набрання чинності Закону (якщо міжнародна допомога – це єдина підстава для подачі декларації). Варто зазначити, що штраф за неподання/несвоєчасне подання Декларації складає 340 гривень.
Як визначити суму декларування?
Якщо ж обов’язок декларування все одно зберігається, то сума доходу у разі отримання валютної допомоги визначається наступним чином:
– у готівковій формі, відповідно до чеків з банку, отриману суму допомоги перераховують по курсу НБУ на дату отримання коштів;
– у безготівковій формі, відповідно до даних банківської виписки, отриману суму допомоги перераховують по курсу НБУ на дату надходження грошей на рахунок.
Як додаткове підтвердження отриманих коштів по тимчасовому захисту можна спробувати запросити довідку з органу, що видав вам допомогу.
Отримували інші іноземні доходи?
У разі отримання інших іноземних доходів, таких як, наприклад, заробітна плата, платник податків зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати Декларацію за результатами звітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) 18% і військовий збір 1,5%. Разом з тим громадяни, які отримували доходи за кордоном, і які сплатили податки за межами України, можуть зменшити суму податкового зобов’язання з ПДФО на суму податків з доходу, сплачених закордоном, у разі якщо з країнами, які є джерелом доходу, підписані угоди про уникнення подвійного оподаткування. При цьому військовий збір у розмірі 1,5% є обов’язковим до сплати.
Для можливості зарахувати суму сплачених податків за кордоном, платники податків мають надати разом з Декларацією довідку про суму сплаченого податку, яка містить інформацію про базу та/або об’єкт оподаткування. Довідка має бути легалізована компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни та перекладена українською мовою.
У разі відсутності у платника податку можливості підтвердити довідкою суму сплачених податків в іноземній юрисдикції до граничного строку подачі Декларації, такий платник, зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання Декларації до 31 грудня року наступного за звітним.
Якщо Ви хочете отримати додаткову консультацію з приводу декларування іноземних доходів чи уникнення подвійного оподаткування, команда Smartsolutions завжди готова надати професійну допомогу та експертну відповідь на всі питання, що вас цікавлять.