З метою адаптації до умов сучасності, гармонізації з нормами права ЄС, усунення колізій та узгодження з іншими нормативно-правовими актами, 1 січня 2023 року набрав чинності новий Закон України «Про авторське право і суміжні права» (проєкт № 5552-1).

Щодо основних змін, запроваджених Законом – далі.

 

  • Введено поняття «оригінальний твір»

До прийняття нового Закону твір визначався як «результат творчої діяльності». Наразі твором вважається оригінальне інтелектуальне творіння автора (співавторів) у сфері науки, літератури, мистецтва тощо, виражене в об’єктивній формі.

Відповідно, оригінальним є твір, який створений внаслідок власної творчої інтелектуальної  діяльності автора та відображає прийняті ним творчі рішення.

  • Оновлено перелік об’єктів авторського права

Зокрема, до об’єктів додано твори художнього дизайну, у тому числі сценічного дизайну, накреслення (дизайну) шрифтів.

  • Оновлено перелік об’єктів, що не підлягають охороні

Зокрема, тепер не кожна фотографія охоронятиметься авторським правом, а лише та, якій притаманні ознаки оригінальності. Крім цього, до неохоронюваних об’єктів додано абревіатури.

  • Авторські права на бази даних та поняття «право особливого роду (sui generis)»

Закон охороняє бази даних, які є результатом творчої праці. Решта – вважаються неоригінальними об’єктами, для яких діє право особливого роду (sui generis), яке захищає не результат роботи, а внесок осіб в створення такого об’єкту та наділяє їх правом на використання бази даних і надання такого права іншим, перешкоджання несанкціонованому вилученню чи використання вмісту.

Об’єктами, на які поширюється право особливого роду (sui generis) є:

  • бази даних, що не є оригінальними (розклади руху транспортних засобів, розклади телерадіопередач, телефонні довідники тощо),
  • неоригінальні об’єкти, згенеровані комп’ютерною програмою (програмами).

До другої групи також відносять об’єкти, створені штучним інтелектом.

Так, в цьому випадку немайнові авторські права на створений штучним інтелектом обʼєкт – не виникають, оскільки безпосередньо участі людини в такому створенні немає. Натомість, поширюються особливі права — sui generis, де користувачі отримують усі майнові права на створені штучним інтелектом об’єкти.

  • Врегульовано питання майнових прав не тільки на службовий твір, а й твір, який створений за цивільно-правовим договором

Відтепер з моменту створення об’єкта авторського права майнові права в повному складі переходять замовнику чи роботодавцю, якщо інше не встановлено договором.

За передання майнових авторських прав автор обов’язково отримує винагороду. Її розмір визначає не закон, а замовник чи роботодавець. Якщо ж створення об’єкта авторських прав входить до посадових обов’язків автора, винагороду можна додати до заробітної плати.

  • Встановлено розмір винагороди автору в разі перепродажу оригіналу твору

Так, автор твору має право на отримання справедливої винагороди від кожного продажу оригіналу твору. Залежно від ціни наступного продажу без урахування податків розмір справедливої винагороди, становить:

  • 6 % – для ціни продажу, еквівалентної від 50 – 3000 євро включно;
  • 5 % – для ціни продажу, еквівалентної від 3000,01  – 50 000 євро включно;
  • 3 % – для діапазону ціни продажу, еквівалентної від 50 000,01 – 200 000 євро;
  • 1 % – для діапазону ціни продажу, еквівалентної від 200 000,01 – 350 000 євро;
  • 0,5 % – для діапазону ціни продажу, еквівалентної від 350 000,01 – 500 000 євро;
  • 0,25 % – для ціни продажу вище еквівалентної 500 000 євро.

При цьому загальний розмір справедливої винагороди за кожний наступний продаж одного оригіналу твору, що йде за першим його відчуженням, не може перевищувати суму, еквівалентну 12 500 євро.

  • Розміщення гіперпосилань та розміщення на одному веб-сайті цифрового контенту з іншого веб-сайту без його відтворення (фреймінг)

Так, тепер в законі визначено, в якому випадку розміщення гіперпосилань або фреймінг стороннього твору буде вважатись правомірним. Зокрема, твір повинен бути попередньо правомірно розміщений без обмеження доступу на веб-сайті, на який направляє гіперпосилання та/або фреймінг.

У протилежному випадку, якщо доступ обмежено, а розміщене гіперпосилання або фреймінг твору на вашому веб-сайті дозволяє  обійти такі обмеження – це вважатиметься порушенням авторського права.

  • Розкрито поняття «створення загрози» порушення авторського права
  1. розповсюдження пристроїв, обладнання, що включає комп’ютерну програму та надає доступ користувачам до об’єктів авторського права без дозволу;
  2. налаштування комп’ютерної програми та інших додатків, які надають доступ до захищених об’єктів без дозволу;
  3. надання інструкцій щодо налаштування комп’ютерної програми та інших додатків для отримання доступу до об’єктів авторського права без дозволу з метою отримання винагороди від надання таких інструкцій.
  • Розширено перелік дій, які підпадають під поняття «плагіат»

Тепер це не тільки опублікування чужого твору під своїм іменем, а і його переклад, опублікування  твору в незмінному або видозміненому вигляді.

  • Встановлено відповідальність провайдерів послуг обміну контентом за порушення авторського права

Провайдери послуг обміну контентом (наприклад, аналоги YouTube, Facebook, TikTok тощо) несуть відповідальність за порушення авторських прав через незаконне розміщення користувацького контенту без дозволу правовласника. Звільнення від відповідальності відбувається лише за умови, якщо вони:

  1. вжили всіх можливих заходів для отримання відповідного дозволу;
  2. швидко відреагували на заяву від правовласників про порушення і вжили всіх можливих заходів для унеможливлення обміну таким контентом;
  3. вжили заходів для припинення порушень та недопущення повторного розміщення об’єкта авторського права.

При цьому провайдери не зобов’язані здійснювати загальний моніторинг контенту (пошук фактів та обставин, які вказують на порушення авторського права), якщо відсутня інформація від правовласників про порушення їх прав на конкретні об’єкти.

 

У разі виникнення будь-яких запитань та необхідності надання консультацій з теми авторського права, ви завжди можете звернутись до команди Smartsolutions, яка пропонує професійну юридичну допомогу та якісні рішення для вас та вашого бізнесу.

Контактна особа
Анна Савченко
Анна Савченко
Партнерка, адвокатеса, LL.M.
Дізнатися більше
Рішення
Боротьба з піратством
Інтелектуальна власність
Останні публікації
Розширення партнерства Розширення партнерства
Раді привітати Анастасію Шостак із новою роллю в компанії Smartsolutions. З 01.06.2023 року коло пар
1-06-2023
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання
Старший юрист Smartsolutions Олександр Морозюк аналізує авторські права та майнові права штучного ін
15-05-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone