Постійні представництва нерезидентів часто ставлять питання: чи можна зняти ознаку платника податку на прибуток — тобто змінити податковий статус представництва з постійного (комерційного — того, що має право отримання прибутку) на некомерційне (без права отримання прибутку)? Таке бажання може бути обумовлене зміною намірів материнської компанії чи самого представництва, зміною ринкових умов чи помилками при постановці на податковий облік. Пропонуємо розібратись, що робити представництвам у випадку, коли вони вже не ведуть господарську діяльність, але фактично вважаються постійними.

З цього питання склалась доволі стала практика. Державна податкова служба України вимагає разом із повідомленням про припинення представництва подати також заяву про ліквідацію. Однак більшість представництв зацікавлені саме в знятті ознаки платника податку на прибуток. Після цього вони бажають продовжувати представницьку діяльність, а не ліквідуватись. В Україні наразі існує певна кількість представництв, які в податковій службі стоять на обліку як постійні, але фактично не здійснюють і не мають наміру здійснювати господарську діяльність.

Питання щодо постановки та зняття з обліку регулюють положення Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 (надалі — Порядок). Так, п. 5.7 ч. V Порядку передбачено, що якщо материнська компанія постійного представництва вирішить не провадити господарську діяльність через таке представництво, то вона має діяти наступним чином:

  • повідомити податкову службу про припинення господарської діяльності;

  • розрахуватися з бюджетом — сплатити податок на прибуток та інші податки і збори;

  • подати до податкової служби за місцем обліку розрахунок податкових зобов’язань нерезидентів та звіт про утримання та внесення до відповідного бюджету податків за останній податковий період.

Якщо ці вимоги виконано, податкова служба за місцем обліку протягом 10 днів приймає рішення про зняття ознаки платника податку на прибуток. Після зняття представництво стає на облік як відокремлений підрозділ нерезидента, який не відповідає поняттю постійного представництва нерезидента. Для цього слід подати заяву форми 1-ОПП та перелік документів згідно з п. 4.2. ч. ІV Порядку.

Важливо: зняття ознаки платника податку на прибуток за вищевказаною процедурою не тотожне ліквідації представництва — це дві окремі процедури (п. 5.10 ч. V Порядку). У разі ліквідації податкова служба знімає з обліку за загальною процедурою, але вже після зняття з обліку платників податку на прибуток. Представництво при цьому має право змінити свій статус з постійного на некомерційне та не приймати рішення про ліквідацію після такої зміни.

Юристи Smartsolutions Law Group мають суттєвий досвід зняття ознаки платника податку на прибуток з постійного представництва без його подальшої ліквідації. Якщо ви є платником податку на прибуток, але не ведете господарську діяльність, хочете припинити таку діяльність або маєте інші причини змінити статус платника податків, наша команда експертів завжди готова прийти на допомогу.

Контактна особа
Марина Чорноморець
Марина Чорноморець
Юристка
Дізнатися більше
Рішення
Оподаткування та податкові спори для приватних осіб
Корпоративне право
Останні публікації
Захист активів у воєнний час: вилучення транспорту для військових потреб Захист активів у воєнний час: вилучення транспорту для військових потреб
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Указом Президента України від 24.02.2022р.
9-08-2022
Як отримати податкову знижку на навчання Як отримати податкову знижку на навчання
Мало хто знає, що одним із основних джерел доходу державного бюджету України є податок з доходів фіз
29-07-2022
Найпоширеніші питання, які виникають у громадян після введення воєнного стану Найпоширеніші питання, які виникають у громадян після введення воєнного стану
Від 24 лютого, після повномасштабного вторгнення росії, у країні повністю змінилося життя — діє воєн
27-07-2022
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone