Правоохоронні органи у будь-якій державі працюють ефективно виключно за наявності зваженої «системи стримань і противаг» – комплексу правових норм, які запобігають зловживанням своїми правами і громадянами, і правоохоронцями. На жаль, в нашій державі ще з часів Радянського Союзу історично склалася і досі неофіційно діє презумпція законності дій силовиків, що призвело до систематичного порушення ними прав людини і громадянина, перевищення службових повноважень, а інколи й вчинення злочинів під час виконання ними своїх обов’язків. І стало риторичним питання «Кому дзвонити, коли вбиває поліція?»
Україна прагне вдосконалювати своє законодавство та робить кроки до реалізації задекларованої у Конституції характеристики нашої держави як правової. 14 квітня 2021 року Верховний Суд ухвалив постанову у справі № 199/2151/18, зазначивши, що захист від безпідставного застосування фізичної сили поліцейським не є ані опором, ані насильством щодо працівника правоохоронного органу.
У зазначеній справі судами розглядався обвинувальний акт щодо особи, яку поліцейські під час затримання штовхали, били, в тому числі кийками, та застосували кайданки. Такі дії працівників поліції були порушенням норм Закону України «Про Національну поліцію», оскільки були відсутні підстави для застосування ними фізичної сили. Затримувана особа при цьому, захищаючись, махала руками, не давала вдягнути на себе кайданки, та нанесла удари працівникові поліції. Такі дії затримуваної особи слідчі кваліфікували як «опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків» та умисне заподіяння працівникові правоохоронного органу побоїв, легких тілесних ушкоджень у зв’язку з виконанням цим працівником службових обов’язків, відкрили кримінальне провадження, здійснили досудове розслідування та направили обвинувальний акт до суду.
Розглянувши справу, суд першої інстанції виправдав обвинуваченого, а апеляційний суд залишив виправдовувальний вирок без змін. Розглянувши касаційну скаргу прокурорів, Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду своєю постановою підтвердив законність вироку суду першої інстанції та встановив судову практику.
Верховний Суд у своїй постанові зазначив:
«До уваги необхідно взяти, що дії особи, спрямовані на протидію невиправданому надмірному насильству з боку поліцейського, не можуть кваліфікуватися як опір за статтею 342 КК. Якщо особа відштовхує поліцейського, щоб запобігти удар кийком, або закриває обличчя від удару, в результаті чого поліцейський отримує травму руки, або хапається за одяг поліцейського, щоб запобігти падінню, такі дії не можуть вважатися опором у значенні статті 342 КК, оскільки їхня мета полягає не у протидії законній діяльності поліції, а в уникненні небезпеки для життя і здоров`я особи.
Для того, щоб провести не завжди очевидну межу між опором у значенні статті 342 КК і діями, зумовленими рефлекторними реакціями або самозахистом, суду необхідно взяти до уваги не лише факт фізичного впливу на поліцейського з боку обвинуваченої особи, але і контекст, у якому відбулася подія.
Для цього слід зважати на відповідність дій поліції вимогам нормативних актів, що регулюють поліцейську діяльність. Зокрема, стаття 29 Закону України «Про національну поліцію» вимагає, щоб поліцейський захід був, серед іншого, необхідним і пропорційним. Тому, вирішуючи, чи є в діях обвинуваченого склад опору, суд має переконатися, що застосовані до обвинуваченої особи заходи з боку поліції були необхідними та пропорційними ситуації, що склалася, і були застосовані відповідно до процедури, установленої законом».
Встановлена практика відверто суперечить імперативу «сначала подчиняйся – потом обжалуй» © (укр. – «спочатку підкорюйся, потім оскаржуй»), який просуває з 2016 року Міністр внутрішніх справ України. І цілком кореспондує з нормою статті 3 Конституції України «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю» та нормою статті 27 Конституції України «Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань».
Тож якщо вашому здоров’ю чи життю загрожують неправомірні дії, не соромтеся і не бійтеся захищатися!
А захистити права та інтереси у правовому полі вам допоможуть кваліфіковані адвокати «Smartsolutions Law Group».