Україну дедалі частіше розглядають в якості перспективного майданчика для відкриття бізнесу в сфері інформаційних технологій. Темпи розвитку ІТ в Україні збільшується з кожним роком, експерти різних галузей прогнозують як і збільшення кількості ІТ спеціалістів, так і стрімке розповсюдження українських ІТ компаній. Уряд України в свою чергу запроваджує законодавчі ініціативи для покращення регулювання цієї сфери та створення для неї комфортних умов розвитку.

Здавалося б немає жодних перепон, однак багато ІТ спеціалістів зустрічаються зі складнощами при спробі створення власної ІТ компанії. Аби ця процедура була більш зрозумілою пропонуємо ознайомитись з ключовими питаннями, які можуть виникнути при реєстрації бізнесу та в найближчий рік після його реєстрації.

 1. Організаційно-правова форма бізнесу.

Якщо ви тільки пробуєте свої сили та не певні у результаті, скоріш за все вам буде зручна реєстрація в якості фізичної особи-підприємця. Серед її переваг:

 • простіша процедура реєстрації та подачі звітності;

 • відсутність необхідності проходити податкову перевірку при ліквідації;

 • зручність у зарахуванні прибутку від господарської діяльності на власний рахунок.

Однак якщо ви маєте чіткий бізнес-план, а може й навіть потенційних клієнтів, варто розглянути реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю. Його переваги полягають в наступному:

 • можливість реєстрації компанії з кількома засновниками;

 • можливість залучати інвесторів;

 • на практиці великі компанії більш охоче співпрацюють з ТОВ, ніж з ФОП.

Для реєстрації ТОВ необхідним є:

 • підготовка статуту компанії та рішення про заснування;

 • формування статутного капіталу (в термін до півроку після реєстрації);

 • реєстрація платником обраної системи оподаткування;

 • відкриття рахунку в банку.

 

2. Залучення іноземного елементу в структуру бізнесу.

Часто можна помітити в структурі відомих ІТ компаній іноземні елементи: це можуть бути безпосередньо фізичні особи-засновники або ж юридичні особи зі структури власності.

Для чого їх залучають?

Перше й найбільш очевидне – це можуть бути інвестори компанії. Таким чином інвестуючи кошти в український бізнес, вони можуть законно претендувати на частину прибутку компанії в залежності від розміру частки або ж умов корпоративного договору.

Також з метою впровадження правильної системи оподаткування радимо залучати спеціалістів з міжнародного податкового планування.

Іншою не менш важливою причиною є залучення іноземної компанії для формування рівню довіри іноземних клієнтів. Маючи серед засновників компанії, наприклад, резидента США на практиці у вас більше шансів, що з вами співпрацюватимуть клієнти з країн Євросоюзу, США, Канади.

 1. Реєстрація авторських прав.

Авторські права є двох видів:

 • Майнові права

Виключні майнові права передбачають право на використання твору та право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами. Такі норми поширюються на використання твору будь-якими відомими способами, з комерційною чи некомерційною метою.

Автор може в будь-який момент їх передати (продати/подарувати) іншій особі. За бажанням вони можуть належати декільком особам, при цьому їх право на твір буде визначено в рівних частках.

 • Немайнові (особисті) права

До немайнових прав належить:

 • право вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо;

 • забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо він як автор твору бажає залишитись анонімом;

 • вибирати псевдонім, зазначати і вимагати зазначення псевдоніма замість справжнього імені автора на творі і його примірниках і під час будь-якого його публічного використання;

 • вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.

При цьому автор твору не може немайнові права передати іншій особі.

При створенні ІТ продукту замовники зацікавлені в том, щоб їм належали саме майнові права на продукт в результаті роботи ІТ спеціаліста.

Для цього ми рекомендуємо дотримуватись наступної процедури:

 1. укладення договору про надання послуг, яким буде передбачено обов’язок виконавця передати виключні майнові права в повному розмірі замовнику;

 2. подача заявки про реєстрацію авторського права на твір до Укрпатенту (строк розгляду складає один місяць);

 3. укладення договору про відчуження авторських прав на користь замовника. В такому договорі важливо якомога детальніше відобразити всі вимоги сторін.

Якщо власники майнових прав бажають отримувати прибуток з їх використання не в рівних частках, це також можна врегулювати шляхом підписання відповідної угоди.

 1. Договори в роботі ІТ компанії.

У своїх діяльності ІТ компанія користується чималою кількістю договорів. Пропонуємо розглянути найпопулярніші з них.

 • Договір про надання послуг

Використовується як при роботі з клієнтами, так і при залученні ФОП до виконання завдань. Рекомендуємо мати різні договори для клієнтів та підрядників.

Його форма не є складною, але важливу увагу слід приділити його істотним умовам, зокрема предмету, а врахувати усі особливості порядку надання послуг.

 • Трудовий договір

Укладається дещо рідше, але також є важливим в роботі компанії, оскільки повинен включати всі вимоги трудового законодавства і ні в якому разі не погіршувати становище працівника. Також в ньому можна прописати додаткові умови, наприклад, можливість віддаленої роботи, дні відпустки тощо.

 • Договір про нерозголошення конфіденційної інформації

Беручи до уваги судову практику, притягнути до відповідальності за таким договором є доволі складною задачею. Тому вкрай важливо мати якісно виписаний проєкт такого договору.

Іноземні клієнти більш охоче співпрацюють з компаніями, які застосовують договори про нерозголошення конфіденційної інформації у своїй практиці. І сама ІТ компанія звичайно теж зацікавлена в забезпеченні безпеки своїх комерційних таємниць тощо.

 • Договір про неконкуренцію

За його положеннями працівник, підрядник чи будь-яка інша особа зобов’язуються не співпрацювати з конкурентами, не здійснювати аналогічної діяльності, що й сама ІТ компанія.

В українському правовому полі їх використання ще є недостатньо розвиненим, однак розвинені країни вже активно використовують їх при веденні господарської діяльності.

 • Інші договори

Звичайно ж ІТ компанії використовують і інші типи договорів, наприклад, такі як договір оренди, договір про фінансову допомогу, інвестиційні договори, договір позики, договір купівлі-продажу тощо.

 1. Співробітництво з найманими співробітниками та ФОП.

Не є секретом, що ІТ компанії здебільшого практикують залучення до роботи над замовленнями саме ФОПів. Однак звертаємо вашу увагу, що урядом розроблено декілька законодавчих ініціатив, які в майбутньому будуть звертати особливу увагу податків на такі види правових відносин. Однією з таких ініціатив є Законопроєкт «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності» №5054 від 09 лютого 2021 року.

Тому ми радимо оформлювати відносини з працівниками та підрядниками відповідно до законодавства України.

Наші експерти охоче дадуть пораду та пояснять, як же правильно організувати роботу ІТ компанії в Україні, враховуючи ваші потреби та плани. Ми володіємо знаннями та навичками, які дозволять комплексно супроводити діяльність ІТ компанії без потреби залучати інших спеціалістів.

Приємним бонусом будуть спеціальні пропозиції для стартапів 

Контактна особа
Марина Чорноморець
Марина Чорноморець
Юристка
Дізнатися більше
Рішення
Супровід ІТ проектів
Останні публікації
Гранти для агросектору (садівництво, ягідництво, виноградництво) Гранти для агросектору (садівництво, ягідництво, виноградництво)
Юристка Катерина Овчарук детально ознайомилась з умовами грантів для сектору садівництва, ягідництва
3-02-2023
Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році
Адвокат Віталій Волошин розповів про пороги у 2023 році для притягнення до кримінальної відповідальн
25-01-2023
Використання ФОП валютного рахунку за кордоном Використання ФОП валютного рахунку за кордоном
У ФОП, що перебувають за кордоном, виникає питання: як розраховуватись за повсякденні витрати, не вт
20-01-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone