Карантин у зв’язку із COVID-19 позначився на всіх сферах нашого життя. Правова сфера також зазнала впливу. Давайте у цьому контексті розглянемо сімейне законодавство, а саме строки позовної давності.
В сімейному законодавстві встановлені строки вчинення тих або інших дій, зокрема, подання позовних заяв. Теоретично подавати до суду позовні заяви можна будь — коли. Але відмовити у позові можуть тоді, коли його подано після спливу встановленого законодавством строку, про застосування якого заявлено стороною у спорі. Суд відмовить у задоволенні позовної заяви з тих підстав, що позов подано після закінчення строку позовної давності — якщо суд не визнає поважними причини пропущення позовної давності. Це обґрунтовано положеннями ч. 4 ст. 267 Цивільного кодексу України.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Стаття 20 Сімейного кодексу України визначає, що до вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується. Виключення становлять випадки, передбачені ч. 2 ст. 72, ч. 2 ст. 129, ч. 3 ст. 138, ч. 3 ст. 139 цього Кодексу.
Карантинні заходи призвели до певного обмеження прав людини, тому законодавець вирішив продовжити строки на вчинення певних процесуальних дій протягом більш тривалих строків, у тому числі і для дій, що регулюються Сімейним кодексом України.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року за № 540 набув чинності. Він доповнив Розділ VII «Прикінцеві положення» Сімейного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 21-22, ст. 135) пунктом 2-1 такого змісту:
«Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 72, 128, 129, 139 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».
Що конкретно це означає і які саме строки продовжено?
-
Стаття 72 Сімейного кодексу України передбачає, що до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, позовна давність становить три роки.
-
Стаття 128 Сімейного кодексу України передбачає право подати позов про визнання батьківства — його особа може реалізувати протягом одного року, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство (ст. 129 Сімейного кодексу України).
-
До вимоги про визнання материнства встановлюється позовна давність в один рік — термін рахується від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися, що є матір’ю дитини (ст. 139 Сімейного кодексу України).
Виняток із практики продовження строків позовної діяльності на час карантину у сфері сімейних відносин становить строк позовної давності, передбачений статтею 138 Сімейного кодексу України — щодо вимог матері про внесення змін до актового запису про народження дитини (встановлена позовна давність — один рік, що починається від дня реєстрації народження дитини).
Причиною не подовження строків у цьому випадку скоріше за все є технічна помилка — замість продовження строків, визначених статтею 138 Сімейного кодексу України, було вказано, що продовжуються строки, визначені статтею 128 Сімейного кодексу України. Про наявність помилки свідчить той факт, що у статті 128 Сімейного кодексу України ніякі строки не встановлено, а просто передбачено право особи, яка вважає себе батьком дитини, на подання позову про визнання батьківства.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540 від 30.03.2020 р. набув чинності і строки позовної давності, застосовані до вимог, що випливають із сімейних відносин, в більшості було продовжено і це потрібно враховувати всім зацікавленим особам.
Команда Smartsolutions Law Group завжди готова надати професійну правову допомогу як у питаннях Сімейного кодексу України, так і допомогти із консультацією чи веденням Вашої справи в суді.