У ЗМІ вже висвітлювалося приєднання України до міжнародної платформи WIPO Alert, спрямованої на протидію фінансування онлайн-піратства.

У цій замітці ми б хотіли б коротко відповісти на найбільш поширені питання про проєкт WIPO Alert, уникаючи (наскільки це можливо) нудних юридичних формулювань.

Отже, WIPO, що це?

WIPO (World Intellectual Property Organization) або ВОІВ (Всесвітня організація інтелектуальної власності) – це найстаріша і найавторитетніша організація охорони інтелектуальної власності в світі.

Із 1974 року ВОІВ є спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй з питань інтелектуальної власності.

Членами ВОІВ виступають понад 190 держав. Штаб-квартира організації розташована у Женеві (Швейцарія).

Основна місія ВОІВ – сприяння захисту інтелектуальної власності (включаючи авторське право і суміжні права) у всьому світі, шляхом здійснення міжнародного співробітництва.

Що таке WIPO Alert Database?

WIPO Alert Database – це адміністрована ВОІВ захищена онлайн платформа, на яку Уповноважені учасники можуть завантажувати списки з детальною інформацією про веб-сайти (а також мобільні додатки), які обґрунтовано підозрюються в порушенні прав інтелектуальної власності.

Іншими словами, база даних WIPO Alert – це міжнародний чорний список (blacklist) піратських інтернет-сайтів і мобільних додатків, який може бути використаний більш ніж в 190 країнах світу.

Станом на березень 2021 року у blacklist WIPO Alert включено понад 6000 доменних імен.

Офіційна назва проекту – «База даних ВОІВ щодо забезпечення поваги до інтелектуальної власності».

Для чого це потрібно?

Мета створення платформи – зменшення доходів власників піратських сайтів від розміщення на них легальної реклами.

Не є таємницею, що інтернет-піратство – це добре організована тіньова бізнес-індустрія з багатомільйонними оборотами.

Одна з основних цілей діяльності піратів – дохід, що надходить від реклами.

Безкоштовний доступ глядачів до улюблених серіалів та новинок світового кінопрокату можливий за умови перегляду рекламних роликів із закликами до «великих виграшів», «ставок на спорт», «фріспінів», «кредитів під нуль відсотків в один клік» тощо.

У той же час, на ресурсах з краденим контентом зустрічається і реклама сумлінних брендів, представники яких не завжди знають, що їх продукт або послугу просувають порушники авторського права, а їх ролик розміщено поруч з рекламою казино і тоталізаторів.

Часто це пов’язано з особливостями «Programmatic» – технології розміщення онлайн-реклами, яка будується на складній взаємодії різних платформ і сервісів, передбачає проведення автоматизованих аукціонів і не припускає прямого втручання людини.

Оскільки піратство – це бізнес, ВОІВ було запропоновано підхід відслідковування фінансових потоків («follow the money»), спрямований на зменшення надходжень від реклами, оскільки чорні списки сайтів можуть враховуватися при автоматизованій закупівлю рекламного інвентарю.

Мета WIPO Alert – проінформувати як рекламодавців, так і індустрію інтерактивної реклами про сумнівні ресурси (в термінології ВОІВ «Сайти, що викликають занепокоєння»), які можуть виявитися «токсичними» для сумлінних брендів-рекламодавців, а також припинити розміщення реклами на таких сайтах.

Які ресурси вносяться у blacklist WIPO Alert?

У базу даних WIPO Alert вносяться «Сайти, що викликають занепокоєння» (Sites of concern).

ВОІВ визначило такий сайт як «онлайн веб-ресурс, який обґрунтовано підозрюється Уповноваженим учасником в умисному порушенні або сприянні порушенню авторського права і суміжних прав, незалежно від того, чи здійснюється це в країні його створення або в якому-небудь іншому місці».

ВОІВ підкреслює, що ними є сайти, «які незмінно виступають грубими посередниками порушення авторських прав».

Необхідно відмітити, що для включення піратського ресурсу до Національного списку не потрібно судове рішення, яким був би встановлений факт порушення авторських або суміжних прав.

В Національний список України поки що вносяться піратські онлайн кінотеатри. Інші країни також включають у WIPO Alert Database ресурси з піратським з доступом до музичного контенту, книгам тощо.

Хто вносить піратські ресурси у WIPO Alert? Хто такі Уповноважені учасники WIPO Alert?

Внесення інформації (подачу Національних списків) у WIPO Alert Database здійснюють Уповноважені учасники.

Уповноваженими учасниками WIPO Alert є офіційні відомства держав-членів ВОІВ.

Уповноваженим учасником від України, на підставі укладеного з ВОІВ 23.09.2020 року Меморандуму виступає Міністерство економіки України (далі – Мінекономіки), яке безпосередньо розміщує Національні списки до платформи WIPO Alert.

Перші веб-ресурси, до яких є претензії правовласників вже були включені Мінекономіки до Національного списку. При цьому, Мінекономіки було налагоджено ефективну робочу співпрацю з Громадською спілкою «Ініціатива «Чисте небо», яка об’єднує стейкхолдерів українського медіаринку в боротьбі з інтернет-піратством, а також виступала головним ініціатором приєднання України до проекту WIPO Alert. Ініціатива «Чисте небо» узагальнює пропозиції власників контенту про необхідність включення ресурсів-порушників в чорний список WIPO Alert і надає цю інформацію Мінекономіки.

Хто може отримати доступ до платформи WIPO Alert? Що для цього потрібно?

Доступ до Національних списків платформи WIPO Alert надається Уповноваженим користувачам.

Статус Уповноважених користувачів можуть отримати ті представники рекламної індустрії, які будуть використовувати платформу для попередження розміщення реклами на Веб-сайтах, що викликають занепокоєння, або ж для оцінки ефективності систем, які використовуються рекламодавцями для попередження розміщення реклами на таких сайтах.

Для отримання статусу користувача необхідно підписання користувацької угоди (User Agreement) між таким учасником та ВОІВ. Доступ до платформи надається безкоштовно.

При цьому, Мінекономіки, як Уповноважений учасник виконує роль модератора і має право припинити (або відновити) доступ будь-якого Уповноваженого користувача до свого Національного переліку (наприклад, у випадках зловживань з боку Уповноважених користувачів).

Слід зазначити, що за сприяння Smartsolutions Law Group одним з перших в Україні статус Уповноваженого користувача WIPO Alert був отриманий нашим клієнтом – компанією «1+1 Інтернет».

Робоча група WIPO Alert вивчила інформацію про діяльність потенційного Уповноваженого користувача, з представниками ВОІВ була проведена спільна відеоконференція. Проект супроводжували партнер Smartsolutions Law Group Олександр Папуця і адвокат Віталій Волошин.

У разі виникнення додаткових питань, пов’язаних з роботою платформи WIPO Alert, а також отримання статусу Уповноваженого користувача ви можете звернутися в Smartsolutions Law Group а також до Ініціативи «Чисте небо».

Контактна особа
Віталій Волошин
Віталій Волошин
Адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Боротьба з піратством
Інтелектуальна власність
Останні публікації
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Зміни у порядку реєстрації авторських прав 2023 Зміни у порядку реєстрації авторських прав 2023
Про основні зміни, запроваджені Законом України «Про авторське право і суміжні права» – розповіла по
1-05-2023
Збір доказів з метою визначення розміру збитків, завданих збройною агресією Збір доказів з метою визначення розміру збитків, завданих збройною агресією
Адвокатеса Катерина Стаднік описала процес фіксації доказів завданих збитків, що реалізується шляхом
25-04-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone