У багатьох українців, які змушені були виїхати за кордон, але продовжують вести свою господарську діяльність як український ФОП, постає питання: як розраховуватись за повсякденні витрати, не втрачаючи при цьому значні суми на курсових різницях?

Якщо ФОП отримує доходи у валюті, то для таких цілей можна використовувати валютний рахунок ФОП, а точніше – корпоративну платіжну картку (КПК). Однак чи будуть з цього приводу виникати питання чи претензії від українських контролюючих органів?

Раніше питання використання валютних карток регулювалось Інструкцією, затвердженою  Постановою НБУ від 12 листопада 2003 року № 492, згідно якої кошти з поточного рахунка юридичної особи та фізичної особи – підприємця можна було використовувати за допомогою КПК виключно для одержання готівки та здійснення розрахунків за межами України для оплати витрат у відрядженні, а також для оплати експлуатаційних витрат, пов’язаних з утриманням і перебуванням транспортних засобів за межами України.

Починаючи з 1 серпня 2022 року, згідно Постанови НБУ від 13.06.2022 № 118, вищевказану інструкцію було скасовано, внаслідок чого ключове обмеження на використання валютних коштів з поточного рахунку підприємця було фактично знято. За таких умов єдиним чинним нормативним актом, що регулює вказане питання, є Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене Постановою НБУ №5 від 02.01.2019.

Згідно п. 109 вищевказаного Положення за поточними рахунками в іноземній валюті суб’єктів господарювання – резидентів (юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців) здійснюються операції, що не суперечать вимогам законодавства України.

Також, згідно п. 1. ст. 44 Господарського кодексу України, підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Враховуючи вищевказане, кошти з валютного рахунку ФОП після сплати необхідних податків можна використовувати з будь-якою метою. Таке використання дозволяється законодавством, спрощує життя українцям, що знаходяться за кордоном, а також надає змогу уникнути подвійної конвертації.

Що стосується саме готівкових коштів – в цьому випадку наявне обмеження на зняття з відкритих в Україні валютних рахунків за кордоном в межах 12500 гривень на тиждень, згідно тимчасових обмежень на період дії воєнного стану, встановлених пп. 2 п. 5-2 Постанови про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану від 24 лютого 2022 року № 18.

Для безготівкових же розрахунків подібних обмежень немає, тому варто використовувати КПК для оплати ваших повсякденних витрат, звівши до мінімуму використання для таких цілей готівки.

Команда Smartsolutions готова надати підтримку юридичної та бухгалтерської діяльності вашого ФОП, а також проконсультувати вас щодо важливих аспектів тривалого перебування за межами України.

Контактна особа
Олександр Морозюк
Олександр Морозюк
Cтарший юрист
Дізнатися більше
Рішення
Корпоративне право
Створення та структурування бізнесу
Останні публікації
Гранти для агросектору (садівництво, ягідництво, виноградництво) Гранти для агросектору (садівництво, ягідництво, виноградництво)
Юристка Катерина Овчарук детально ознайомилась з умовами грантів для сектору садівництва, ягідництва
3-02-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone