Станом на 01 березня 2022 року близько 650 000 тисяч наших громадян перетнуло кордон Європейського Союзу, наразі за даними генерального секретаря ООН та кризового координатора в Україні Аміна Авада близько 5 мільйонів українських громадян перебувають на території ЄС. 

На сьогодні у громадян України виникає багато запитань щодо їхнього правового статусу, з приводу особливостей перебування на території ЄС, чи мають вони можливість повернутися ненадовго в Україну і при цьому не втратити тимчасовий захист і т.д. Ми підготували для вас короткий огляд важливих моментів та даємо відповіді на ці актуальні питання. 

Що таке «тимчасовий захист»?

Відповідно до Директиви Ради Європейського Союзу № 2001/55/ЕС від 20 липня 2001 року (надалі – Директива),

Тимчасовий захист – це процедура виняткового характеру для забезпечення у разі масового напливу або неминучого масового припливу переміщених осіб з третіх країн, які не можуть повернутися до країни свого походження, надання негайного та тимчасового захисту таким особам, зокрема – якщо також існує ризик того, що система тимчасового захисту не зможе обробити цей наплив без негативних наслідків для її ефективного функціонування в інтересах зацікавлених осіб та інших осіб, які просять захисту. 

Переміщені особи – це громадяни третіх країн або особи без громадянства, які були змушені покинути свою країну чи регіон походження або були евакуйовані, в тому числі у зв’язку зі зверненням міжнародних організацій, та які не можуть повернутися назад через безпекову ситуацію та умови, що склалася в країні.

Відповідно до п.1 ст.4 глави 2 Директиви, тимчасовий захист може бути наданий терміном до 1 року, проте Радою Європейського Союзу може бути прийнято рішення про продовження терміну дії тимчасового захисту. В свою чергу, п.1 ст.8 розділу 3 Директиви встановлено, що Держави-члени вживають необхідних заходів для надання особам, які користуються тимчасовим захистом, дозволу на проживання на весь період захисту. З цією метою видаються документи або інші еквівалентні докази. 

Також, згідно ст. 12 Розділу 3 особи, що отримали тимчасовий захист мають право бути працевлаштованими на території країн ЄС, проте, дозвіл на роботу на території країн ЄС може бути виданий терміном не довше ніж термін тимчасового захисту. 

Варто зазначити, що особи, які мають тимчасовий захист, мають право користуватися також: 

  • медичним забезпеченням;
  • соціальним забезпеченням; 
  • мають право на працевлаштування (пріоритет може надаватись громадянам ЄС) або на ведення підприємницької діяльності;
  • їм може бути надане житло; 
  • дітям віком до 18 років також надається доступ до освіти (рішенням окремої держави ЄС може також бути надано доступ до освіти для дорослих).

Окрім того, якщо у одного з ваших близьких родичів наявний тимчасовий захист, ви також можете оформити вищезазначений документ. Згідно Директиви такими близькими родичами є подружжя або інші близькі родичі, які проживали разом як частина родини на момент подій, що призвели до потреби надання тимчасового захисту, і які на той час повністю або переважно залежали від «спонсора» (за українським законодавством – аналогія з єдиним годувальником сім’ї).

Зверніть увагу: якщо ви та «спонсор» маєте тимчасовий захист на територіях різних країн в межах ЄС, то для вашого возз’єднання країни ЄС мають робити усе необхідне. 

Чи не втрачу я тимчасовий захист в країні ЄС, якщо поїду в Україну?

П.2 ст.21 глави 4 Директиви визначає, що «на той час, поки тимчасовий захист не закінчився, держави-члени, виходячи з обставин, що склалися в країні походження, повинні позитивно розглядати прохання про повернення до приймаючої держави-члена від осіб, які користувалися тимчасовим захистом і скористались своїм правом на добровільне повернення». 

Тобто, ви можете скористатися правом «добровільного повернення»  приїхати в Україну, а після повернутись до країни ЄС, на території якої ви отримали тимчасовий захист.

Водночас варто враховувати, що у кожної країни є своє локальне законодавство, яким можуть встановлюватись певні особливості щодо регулювання питання повторного в’їзду на територію держави-члена ЄС. 

Нюанси повернення в Україну для українців, які отримали тимчасовий захист в Польщі

12 березня 2022 року Польща прийняла Уставу «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни». 

Згідно цього документу громадяни України, які законно перетнули кордон Польщі можуть перебувати на її території протягом 18 місяців легально, маючи всі необхідні умови для нормального існування (медичне забезпечення, можливість відвідувати школу чи садочок для дитини, доступ до ринку праці та ін.).

Проте, ч. 2 ст. 11 Устави закріплено: якщо громадянин України покине територію Польщі терміном більше ніж на 1 місяць, він буде позбавлений вище зазначених пільг. 

Крім того, такій особі може бути відмовлено у перетині кордону, якщо загальний термін її перебування на території Польщі до спроби перетнути кордон повторно перевищує або дорівнює 90 дням. 

Наразі чіткої процедури щодо врегулювання цього питання не встановлено. Тому, нашим громадянам, які приїхали до Польщі з початку війни, треба зважено приймати рішення про повернення до України, принаймні до моменту прийняття додаткових змін чи роз’яснень зі сторони Польщі.

Отже, якщо ви плануєте на певний час залишати територію країни, в якій отримали тимчасовий захист, радимо завчасно прораховувати терміни вашого перебування в країні ЄС і заплановані терміни перебування в Україні та проконсультуватись з місцевими органами міграційної служби або посольствами України у відповідній країні ЄС. 

У разі виникнення додаткових питань звертайтесь за консультацією до команди Smartsolutions, і ми будемо раді надати вам роз’яснення нюансів тимчасового захисту в конкретному випадку.

Контактна особа
Катерина Демченко
Катерина Демченко
Помічниця юриста
Дізнатися більше
Рішення
Рішення для приватних осіб
Останні публікації
Захист активів у воєнний час: вилучення транспорту для військових потреб Захист активів у воєнний час: вилучення транспорту для військових потреб
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Указом Президента України від 24.02.2022р.
9-08-2022
Як отримати податкову знижку на навчання Як отримати податкову знижку на навчання
Мало хто знає, що одним із основних джерел доходу державного бюджету України є податок з доходів фіз
29-07-2022
Найпоширеніші питання, які виникають у громадян після введення воєнного стану Найпоширеніші питання, які виникають у громадян після введення воєнного стану
Від 24 лютого, після повномасштабного вторгнення росії, у країні повністю змінилося життя — діє воєн
27-07-2022
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone