...

Сьогодні штучний інтелект набирає небувалої популярності у користувачів: він пише тексти для соцмереж, створює зображення та навіть пише музику! Але як правомірно використовувати твори, що створив ШІ?

У цій статті ми розкажемо про те, як взаємодіє штучний інтелект (ШІ) з авторським правом, чи створюються авторські права на результати діяльності ШІ та чи можете ви використовувати результати діяльності ШІ, не порушуючи при цьому авторського права інших осіб.

Для початку задекларуємо принцип роботи ШІ, який створює твори — тексти, графічні зображення, відео- та аудіозаписи. Програма через інтернет або через пряме завантаження отримує доступ до величезного об’єму подібних файлів, аналізує їх, вчиться розпізнавати, категоризувати та синхронізувати ці файли, після чого створює для вас результат за вашим запитом, використовуючи всі задані вами критерії та створюючи новий твір, який буде містити багато дрібних елементів проаналізованих ШІ творів, однак ці елементи будуть створені «по типу», а не прямо взяті з наявних творів.

Що це означає? ШІ за вашим запитом створює новий твір, для якого запозичує стилістику інших існуючих і доступних йому творів. Однак ідея, стиль, задум – не охороняються законом, тому використання певної стилістики не потребує згоди автора, який вже цю стилістику використовує. Більше того, твори, захищені авторським правом, можуть використовуватись для навчання без дозволу автора, і це не вважається порушенням, а головний процес, який відбувається у ШІ при виконання вашого запиту – це саме навчання для подальшого поєднання елементів різних творів в новий.

Однак хто ж тоді буде вважатись автором цього новоствореного твору? Особа, яка сформувала свій запит до ШІ, програміст, який написав код ШІ, чи сам ШІ як комп’ютерна програма?

Новий закон про авторське право та суміжні права регулює це питання та встановлює, що у результаті утворення неоригінального об’єкта, згенерованого комп’ютерною програмою, особисті немайнові права (зокрема – авторське право) не виникають.  При цьому такі правила застосовуються лише до тих програм, які створюють об’єкти без прямої участі людини. Якщо ви працюєте в умовному Adobe Photoshop – ця стаття не буде застосована до вас, а створені вами в фотошопі зображення будуть охоронятись законом як ваші власні.

Разом з тим, майнові права, такі як право використання та публічного показу, створюються щодо кожного результату діяльності ШІ та належать за загальним правилом власнику комп’ютерної програми, якою є ШІ.

Водночас, така особа може врегулювати договором інший порядок набуття права власності на створені об’єкти. До прикладу, на сайті розробників та власників chatGPT розміщені умови використання чату, в яких зазначено, що ви отримуєте майнові права на всі та будь-які результати взаємодії з чатом за умови, що ви дотримуєтесь визначених умов його використання.

Законом про авторське право та суміжні права, проте, визначено: якщо ШІ при створенні нового об’єкту прямо використав існуючий охоронюваний твір – майнові права на результати діяльності ШІ належатимуть власнику прав на такий використаний твір. Питання, як визначити, чи був штучним інтелектом прямо використаний твір, чи ШІ лише навчався на основі цього твору і потім створив новий твір на основі набутих знань – складне та підлягає до вирішенню судом.

Хоча той же chatGPT здебільшого надає відповіді на запитання користувачів, прямо копіюючи великі масиви тексту із доступних йому джерел без значних змін до них, і такі результати повинні належати автору використаного тексту, а не вам як користувачу чату.

Так ми плавно переходимо до наступного питання статті – чи можна правомірно  використовувати результати діяльності ШІ?

Якщо ви використовуєте ШІ лише для особистих цілей, наприклад, запитуєте в чату рецепт пасти, або створюєте картину, якою хочете любуватись у себе у вітальні  – таке використання не порушить нічиїх авторських прав, оскільки ви використовуєте ці об’єкти у дозволеному обсязі. До прикладу, звичайні охоронювані авторським правом об’єкти ви теж можете споживати особисто – слухати пісні та дивитись фільми вдома.

Однак чи можете ви здійснювати публічне відтворення, використання при створенні інших об’єктів, розповсюдження копій, продаж та інші подібні майнові права на створені ШІ об’єкти?

На нашу думку, хоч українське законодавство й закріплює за власником комп’ютерної програми ШІ права на створені об’єкти, а такий власник може передати їх користувачу, використовувати ШІ варто обережно. Між тим, чи ШІ лише навчається на інших охоронюваних авторським правом творах чи використовує їх частини – дуже тонка межа, яку неможливо самому провести – для цього потрібен висновок експертизи.

За таких обставин, реалізація майнових прав на створені вами об’єкти є ризиковою, оскільки в будь-який момент ви можете отримати вимогу від автора твору, використаного ШІ, припинити порушення його прав. При цьому він може вимагати припинити використання об’єкту, створеного на основі його твору, та виплати йому авторської винагороди з усього доходу, отриманого вами від використання об’єкту.  Ви можете перевірити, чи у створеному ШІ об’єкті тексті немає плагіату, через спеціально розроблені програми, однак це не гарантуватиме відсутність можливих вимог від авторів, що вважають порушеними свої авторські та майнові права.

Загалом варто додати, що створення ШІ предметів творчості є новою сферою відносин як для України, так і для всього світу. І становлення законодавства, яке регулює цю сферу, лише почалось. Зараз різні країни вже по-різному регулюють права на створені ШІ об’єкти – певні країни взагалі не визнають такі об’єкти творами, оскільки вони не були створені людиною, інші країни надають права на об’єкти власнику ШІ, а деякі країни прямо визначають, що всі права на створені ШІ об’єкти належать особі, яка вжила заходів, необхідних для створення твору – тобто користувачу ШІ.

При цьому вже наявні непоодинокі судові провадження, в яких автори творів звинувачують ШІ та осіб, що його використали, в порушенні авторських прав та вимагають визнати за ними авторство на створені ШІ об’єкти, оскільки ним були використані належні їм охоронювані твори. Цілком можливо, що результати розгляду цих проваджень створять нову практику регулювання цієї сфери та змінять положення закону.

Зараз у ШІ та способів навчання, які використовується ШІ для генерування нових об’єктів, є вседозволеність – він може використовувати будь-які об’єкти, наявні в інтернеті, незалежно від того, чи охороняються вони авторським правом, кому належать та чи були правомірно опубліковані. Цілком можливо, що подальше законодавче врегулювання обмежить такі можливості ШІ, однак зараз це лише перспектива, тому використовувати результати діяльності ШІ необхідно з обережністю.

Контактна особа
Олександр Морозюк
Олександр Морозюк
Cтарший юрист
Дізнатися більше
Рішення
Інтелектуальна власність
Боротьба з піратством
Останні публікації
Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини
30.01.2024р. набули чинності зміни до Цивільного кодексу України, якими по-новому було врегульовано
28-02-2024
Реєстрація філій та представництв іноземних юридичних осіб в Україні в 2024 році Реєстрація філій та представництв іноземних юридичних осіб в Україні в 2024 році
14 липня 2023 року був прийнятий Закон № 3257-IX, яким внесені зміни щодо створення, реєстрації та л
22-02-2024
Захистили права клієнта під час участі в публічній закупівлі: ще один успішний кейс Захистили права клієнта під час участі в публічній закупівлі: ще один успішний кейс
Хочемо поділитися ще однією історією успіху адвокатів Smartsolutions. Як це було? Наш постійний К
13-02-2024
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone