Питання права володіння громадян зброєю було актуальним завжди. А у військовий час ця актуальність стала ще помітніш.

Варто відразу зазначити, що надалі мова буде йти тільки про мисливську зброю, порядок отримання якої змінився. Ситуація з отриманням дозволу на придбання інших видів зброї не змінилася. 

Незабаром після початку війни, 01.03.2022р., Кабінет Міністрів України прийняв Постанову за № 170 «Про особливості видачі громадянам України дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї та набоїв до неї під час дії воєнного стану» (далі – Постанова КМУ № 170).

Цим порядком значно спрощено порядок отримання дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї.

До прийняття даної Постанови КМУ для того, щоб отримати вказане право, було необхідно зібрати та подати до відповідного державного органу наступні документи:

 • заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання заявника;
 • заповнена картка-заява;
 • медична довідка;
 • довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
 • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
 • копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України (для осіб, яким видано паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм–  копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання).

Якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначено в паспорті, необхідно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо).

Крім того, громадяни України повинні були в установленому законодавством порядку укласти договір страхування цивільної відповідальності громадян України, що мають у власності чи іншому законному володінні зброю, за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї.

Що змінилось у порядку в березні 2022 року? Постановою КМУ № 170 передбачено, що під час воєнного стану для отримання дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної та/бо гладкоствольної зброї та набоїв необхідно подати на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання (перебування) заявника:

 • письмову заяву про видачу дозволу на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї;
 • копію документа, що посвідчує особу;
 • за наявності – копію військового квитка, посвідчення пенсіонера або ветерана військової служби чи іншого правоохоронного органу, або посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку, або дозволу на зброю.

Як бачимо, кількість документів значно зменшилася

Дозволи на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї оформлюються чи переоформлюються після проведення за можливості органами поліції у встановленому порядку перевірок, тривалість яких не повинна перевищувати двох днів, щодо відсутності таких обставин:

Якщо ви не підпадаєте під жодну з перелічених вище категорій, то можете сміливо розраховувати на отримання дозволу на придбання зброї.

Дозвіл на придбання, зберігання та носіння мисливської зброї та набоїв до неї уповноваженими підрозділами Національної поліції України видається на строк дії правового режиму воєнного стану.

Незважаючи на спрощення процедури, потрібно все одно подати 2 заяви: спочатку на придбання, а потім – на зберігання та носіння зброї. Термін видачі дозволу не перевищує 2 дні у зв’язку з необхідністю перевірки особи. 

Вимоги щодо умов зберігання змін не зазнали, тому радимо заздалегідь подумати про придбання сейфу для зберігання зброї.

Окремо звертаємо вашу увагу на те, що уповноваженими підрозділами Національної поліції України здійснюється прийняття та облік вогнепальної зброї, яку громадяни зобов’язані здати до органів поліції не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Отримана у визначеному цим наказом порядку вогнепальна зброя не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні може бути оформлена за наявності підстав та з дотриманням умов, визначених Інструкцією, або реалізована у встановленому порядку.

Тобто після закінчення/припинення воєнного стану в Україні особа повинна або оформити всі документи, передбачені відповідним нормативним актом, або зброя повинна бути продана. При цьому також буде враховуватися, чи має особа право володіти мисливською зброєю.

До впровадження воєнного стану органи поліції не мали права видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної і травматичної зброї, а також проводити їх перереєстрацію в разі:

 • наявності в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов’язків та володіння зброєю;
 • наявності даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку, неусунення виявлених раніше порушень вимог Інструкції, затвердженої Наказом № 622, зокрема, щодо зберігання, перевезення, використання раніше придбаної зброї, пристроїв, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря, інших одурманюючих засобів, вчинення домашнього насильства, що підтверджується документально;
 • наявності вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
 • надходження від уповноваженого органу інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру;
 • наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;
 • відсутності довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
 • відсутності права на придбання, зберігання і носіння пристроїв.

Отже, залишається тільки зважити всі «за» і «проти» та прийняти рішення.

Якщо ви потребуєте кваліфікованої консультації юриста або вам потрібні послуги адвоката – звертайтесь до команди Smartsolutions,  яка пропонує якісні рішення у правовій, податковій та фінансовій сферах.

Разом із Благодійним фондом «Smart Angel» Smartsolutions здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати наш проект можна за посиланням.

Бажаємо здоров’я і перемоги над ворогом! Слава Україні!

Контактна особа
Микола Крупка
Микола Крупка
Адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Захист активів
Останні публікації
Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі
Розглянули детальніше нові пункти в законі, які повинні полегшити становище деяких власників знищено
17-02-2023
Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році
Адвокат Віталій Волошин розповів про пороги у 2023 році для притягнення до кримінальної відповідальн
25-01-2023
Придбання зброї під час війни Придбання зброї під час війни
Питання права володіння громадян зброєю було актуальним завжди. А у військовий час ця актуальність с
11-11-2022
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone