Порядок працевлаштування іноземців в Україні має свої особливості, що закріплені на законодавчому рівні, зокрема в Законі України «Про зайнятість населення» (надалі – Закон).

15 жовтня 2022 року набула чинності його нова редакція. ВРУ прийняла ряд змін, що безпосередньо стосуються порядку оформлення, продовження дозволів на роботу для іноземних працівників та умов укладання трудового договору з ними. Ми проаналізували нову редакцію Закону та пропонуємо розглянути, що саме змінилось у застосуванні праці іноземців в Україні.

  1. Видалена ч.3 ст.42-1, яка встановлювала обов’язковість нарахування заробітної плати для іноземних працівників у розмірі не менш ніж 5 (п’ять) мінімальних заробітних плат або не менше ніж 10 (десять) мінімальних заробітних плат в залежності від категорії іноземного працівника.
    Тобто при подальшому оформленні дозволів необов’язково встановлювати розмір виплати заробітної плати на рівні 5 (п’яти) або 10 (десяти) мінімальних заробітних плат. Водночас, роботодавець не може виплачувати заробітну плату меншу ніж та, яка встановлена законодавством України. Станом на жовтень 2022 року розмір мінімальної заробітної плати становить 6700 грн.
  2. Змінений порядок щодо отримання та видачі дозволів. Відтепер до пакету документів щодо видачі або продовження дозволу на роботу необхідно долучати копію квитанції про оплату державного збору за видачу/продовження такого дозволу.
    Тобто необхідно оплатити державний збір до подачі пакету документів у Центр зайнятості. Розміри державного збору залишились незмінними.
  3. Додались нові способи подачі документів у Центр зайнятості. Відтепер існує можливість подати документи шляхом: 
    • направлення поштового відправлення з описом вкладення;
    • через електронний кабінет роботодавця на офіційному веб-сайті територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, або інші державні електронні системи онлайн-послуг із використанням електронного підпису та з проходженням процедури верифікації;
    • через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування (за наявності технічної можливості).
  4. Передбачено випадки, коли видача дозволу може здійснюватися на безоплатній основі. Наприклад, якщо особа брала участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації проти України.
    Положення щодо внесення змін дозволу або щодо внесення змін в трудовий договір (контракт) залишилися незмінними.
  5. Важливо: на рівні Закону закріпили положення про те, що видача та продовження дії дозволу на застосування праці громадян Російської Федерації, Республіки Білорусь, а також інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України – здійснюються за погодженням із регіональними органами Служби безпеки України.
    Тобто після того, як буде поданий пакет документів щодо продовження/видачі дозволу на працевлаштування для вищезазначених громадян, перевірку щодо них буде здійснювати СБУ.
  6. Розширили п.1 ст.42-6 Закону. Строки розгляду заяв про видачу дозволу, про продовження дії дозволу або про внесення змін до нього продовжуються у разі подання заяви для працевлаштування: громадянина Російської Федерації, громадянина Республіки Білорусь, а також інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України, – до надання погодження регіонального органу Служби безпеки України або відмови у наданні такого погодження. Тобто термін розгляду Центром зайнятості документів буде подовжений доти, доки не буде отримано відповіді від СБУ. На практиці можемо очікувати відповідь 1-2 місяці. Враховуючи вищенаведене, радимо подавати документи на продовження терміну дії дозволу на роботу орієнтовно за 50 календарних днів до закінчення строку дії такого дозволу, щоб мати час для оформлення посвідки на проживання (у випадку, якщо посвідка на проживання оформлюється на підставі дозволу на роботу). 

 

Якщо вам необхідна допомога у цьому питанні, спеціалісти Smartsolutions нададуть вам фахову консультацію та юридичний супровід у працевлаштуванні іноземців.

Контактна особа
Анна Савченко
Анна Савченко
Партнерка, адвокатеса, LL.M.
Дізнатися більше
Рішення
Іноземцям в Україні
Правова допомога іноземним громадянам
Останні публікації
Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі
Розглянули детальніше нові пункти в законі, які повинні полегшити становище деяких власників знищено
17-02-2023
Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році Кримінальна відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав: пороги для притягнення у 2023 році
Адвокат Віталій Волошин розповів про пороги у 2023 році для притягнення до кримінальної відповідальн
25-01-2023
Придбання зброї під час війни Придбання зброї під час війни
Питання права володіння громадян зброєю було актуальним завжди. А у військовий час ця актуальність с
11-11-2022
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone