Нещодавно Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров анонсував, що за допомогою порталу «Дія» можна онлайн безкоштовно зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) на підставі модельного статуту, а також обрати систему оподаткування — загальну (з реєстрацією платником ПДВ) або спрощену.
Отже, давайте детальніше зупинимось на процедурі реєстрації ТОВ в «Дії» та всіх нюансах, які можуть спіткати заявника.
Для реєстрації ТОВ необхідно:
1. Мати кваліфікований електронний підпис.
2. Зареєструватися або авторизуватися на порталі diia.gov.ua в кабінеті громадянина.
3. Заповнити онлайн-форму на отримання послуги, обрати необхідні опції модельного статуту або редакцію статуту модельного статуту «за замовчуванням». Модельний статут – це варіант статуту, положення якого є рекомендованими для застосування. З його текстом заявник матиме змогу ознайомитися за посиланням при реєстрації та зрозуміти для себе, який варіант статуту йому обрати.
Після здійснення вами цих кроків системою автоматично будуть сформовані та надіслані на реєстрацію: заява, статут, протокол зборів засновників або рішення одноособового засновника та документ про структуру власності ТОВ.
ТОВ буде зареєстрований автоматично, якщо:
- всі засновники — виключно фізичні особи, громадяни України;
- у керівника та довіреної особи відсутні обмеження діяльності;
- вказано УНЗР (унікальний номер запису у реєстрі) всіх бенефіціарних власників, який знаходиться в ID-картці або біометричному паспорті;
- назва ТОВ не містить слів, що заборонені законодавством (якщо ж містить, заявнику буде надіслано повідомлення з підказками щодо наступних кроків).
Якщо заява відповідає вказаним умовам, ТОВ буде зареєстрований автоматично. Повідомлення про це заявник отримає протягом 10 хвилин. Якщо ж заява не відповідає хоча б одній з умов — реєстрація відбудеться за участі державного реєстратора, онлайн, протягом 1 робочого дня.
Відомості про обрану систему оподаткування будуть автоматично відправлені до податкового органу за місцем проживання заявника.
Важливо, що всі документи мають бути підписані за допомогою електронного підпису або «Дія.Підпису».
Після подання заяви її статус можна відстежувати в кабінеті громадянина. Повідомлення про вдалу реєстрацію чи відмову також з’явиться в кабінеті громадянина і буде продубльовано на електронну пошту.
Як тільки ТОВ буде зареєстровано, відповідний запис з’явиться в Єдиному державному реєстрі. Виписку про це можна отримати в кабінеті громадянина. Інформація про взяття на облік платника податків з’явиться в Кабінеті платника податків.
Щодо інших аспектів, пов’язаних з реєстрацією ТОВ в «Дії»:
- Відкрити рахунок можна в будь-якому банку. Підказки щодо цього вказуються в листі, який заявник отримає одразу ж після реєстрації ТОВ.
- Наявність печатки підприємства є правом, а не обов’язком.
- Якщо засновників ТОВ декілька, то спочатку на заяву накладає підпис один засновник-заявник, потім генерується відповідне посилання, що надходить на електронну пошту інших засновників, які вказані в заяві. Заяву буде відправлено на реєстрацію після накладання підписів всіх засновників.
- Засновниками ТОВ також можуть бути юридичні особи, в тому числі й інші ТОВ. Від імені такої юридичної особи рішення про утворення ТОВ підписує її керівник. Тож у разі, якщо засновником ТОВ є юридична особа — реєстрація відбувається за участі державного реєстратора онлайн протягом одного робочого дня.
Зазначимо, що така новела має низку змістовних переваг:
- Скорочується витрачений час на отримання послуги та проходження всієї процедури реєстрації ТОВ, оскільки нівелюється потреба звертатися до державних органів та з’являється можливість виконати всі дії виключно онлайн.
- Можна сформувати необхідну редакцію модельного статуту, вибравши відповідні пункти при реєстрації.
- Суб’єктивний фактор під час державної реєстрації усувається і, як наслідок, зменшується кількість спірних відмов у державній реєстрації ТОВ.
- Усуваються будь-які корупційні чинники, які потенційно можуть виникати при зверненні до відповідних державних органів.
- Значно зменшується фізичне навантаження як на суб’єктів надання відповідних адміністративних послуг, так і на заявників, що вимушені витрачати багато сил та часу для реєстрації ТОВ з фізичною присутністю.
Однак, слід зазначити, що такий спосіб реєстрації має певні недоліки:
- Якщо форма управління ТОВ є не стандартною, а в модельному статуті цього не можливо вказати, то такий статут необхідно розробляти окремо і подавати заяву на реєстрацію ТОВ офлайн, безпосередньо через реєстратора.
- Що стосується внесення змін до ТОВ, то вони також вносяться офлайн через реєстратора.
- ТОВ може бути зареєстрована онлайн за допомогою «Дії», якщо всі учасники – громадяни України. У випадку ж, коли наявний хоча б один учасник-іноземець, така реєстрація також проводиться виключно офлайн через реєстратора.
- У випадку, коли заява не відповідає хоча б одній з умов, необхідних для реєстрації онлайн в додатку «Дія» та, внаслідок чого, державний реєстратор може відмовити у реєстрації онлайн –– необхідно виконувати процедуру реєстрації офлайн.
Звісно, що такі нововведення в процедурі реєстрації ТОВ в нашій країні неабияк спрощують життя як фізичним, так і юридичним особам, які мають на меті зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю в Україні. Даний крок вчергове наближає нашу державу до ефективної та якісної цифровізації світового зразка.
Проте, все ж таки існує чимало питань, що стосуються реєстрації та функціонування ТОВ, які неможливо вирішити без втручання людини. Досвідчений фахівець-правник завжди буде потрібен для індивідуального підходу в розробці структури управління, підготовки статуту товариства, для опрацювання нюансів при реєстрації товариства з учасником-іноземцем, а також при внесенні важливих змін в функціонування ТОВ тощо.
Команда юристів Smartsolutions спеціалізується на корпоративних відносинах будь-якої складності та готова допомогти Вам з питаннями, що потребують високої експертизи, досвіду та професійного погляду на речі.