...

Від 24 лютого, після повномасштабного вторгнення росії, у країні повністю змінилося життя — діє воєнний стан, а разом із ним нові правила та закони. Розібратися в цьому буває доволі складно, особливо в побутових речах — чи треба сплачувати комунальні послуги, податки, що робити з іпотекою? «Бабель» разом із юристами компанії Smartsolutions відповідає на основні запитання та пояснює, що робити, якщо ви втратили роботу, як отримати допомогу від держави та від яких обовʼязків воєнний стан не звільняє.

Я можу зареєструватися у Центрі зайнятості? Як це зробити? 

Так, громадяни України можуть звернутись в центр зайнятості для пошуку нової роботи та отримання виплати допомоги по безробіттю. Головною умовою, яка дозволятиме вам стати на облік в центр зайнятості як безробітний – це відсутність офіційного працевлаштування.  На сьогодні максимальна можлива сума виплати по безробіттю складає 10 400 грн. (розмір суми для виплат залежить від розміру отримуваної вами попередньої заробітної плати). Подати документи в центр зайнятості можна  двома способами: 

  1. Звернутись безпосередньо в  Центр зайнятості – у будь-який на території України. 
  2. Подати документ через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (Портал Дія) у разі наявності кваліфікованого електронного підпису. Зверніть увагу: якщо ви перебуваєте НЕ на територіях, де ведуться бойові дії, вам необхідно подати документи через комп’ютерну версію «Дії».

При подачі документів безпосередньо в Центрі зайнятості з собою потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код, трудову книжку (з відміткою чи записом про звільнення), документ про освіту (диплом та атестат). 

При подачі документів через «Дію», вам необхідно зробити скан-копії вищезазначених документів та накласти на документи електронний цифровий підпис (ЕЦП). Згенерувати ЕЦП ви можете через «Дію» або ж через ваш банк (Приват Банк, Райффайзен, Монобанк та інші).

Накласти цифровий підпис на документ ви можете за допомогою наступного лінку: https://diia.gov.ua/services/pidpisannya-dokumentiv

Після накладання ЕЦП завантажте документи в «Дію».

Рішення про надання або відмову надання статусу безробітного приймається Центром зайнятості протягом 1 тижня.

Денис Шмигаль казав, що безробітних будуть долучати до суспільно корисних робіт. А це взагалі законно? А якщо я не хочу? 

По-перше, так – це цілком законно. В Україні існує низка нормативно-правових актів, що регулюють дане питання. Але насамперед слід розуміти: щоб офіційно вважатися безробітною, особа повинна бути відповідним чином зареєстрована Центром зайнятості.

По-друге, до суспільно корисних робіт залучатимуться лише придатні за станом здоров’я безробітні громадяни. Виконання суспільно корисних робіт реалізується громадянами, зокрема безробітними, під час запровадження трудової повинності в умовах воєнного стану, а виплати допомоги по безробіттю на період участі в зазначених роботах припинятимуться в умовах дії воєнного стану. 

Проте слід зауважити, що за виконання суспільно корисних робіт передбачається оплата в розмірі мінімальної заробітної плати за виконану норму праці. Також зазначимо, що стаж, набутий безробітним у період участі в громадських, суспільно корисних роботах під час воєнного стану, а також інших роботах тимчасового характеру, зараховується до страхового стажу для наступних страхових випадків. Тож робимо висновок, що виконання суспільно корисних робіт безробітною особою не є безоплатним.  

Також слід зауважити, що безробітних можуть направити на громадські, суспільно корисні та інші роботи тимчасового характеру виключно в тому випадку, якщо для них відсутня підходяща робота. Тобто для  осіб, які перебувають в статусі безробітного до 30 календарних днів – це робота за їх професією, спеціальністю, кваліфікацією та набутим досвідом на попередніх роботах тощо, а для осіб, що перебувають в статусі безробітного більше 30 календарних днів – робота, яка не вимагає кваліфікації (спеціальності), профпідготовки, або робота, що потребує первинної профпідготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці.

Отже, якщо ви безробітна особа, офіційно знаходитесь на обліку в Центрі зайнятості та отримуєте відповідну виплату по безробіттю і вам не знайшлось підходящої роботи – ви можете відмовитися від запропонованої вам участі в суспільно корисних роботах. Проте, двічі відмовившись від участі, в подальшому ви не будете отримувати виплату по безробіттю.

Чи передбачені для мене пільги, якщо я служу в ЗСУ?

Так, звичайно. У зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям ЗСУ надаються визначені законом пільги, зокрема:

  • Право на безоплатну медичну допомогу в військових госпіталях;
  • Право на відпустку;
  • Достроковий вихід на пенсію – 55 років для чоловіків та 50 років для жінок;
  • Збереження місця роботи, посади та середньої заробітної платні за військовослужбовцем на час його служби; 
  • Особи, які отримують військову пенсію, у разі призову на військову службу під час мобілізації продовжують отримувати пенсію, а після звільнення зі служби виплата пенсії здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років;
  • Якщо військовослужбовець – ФОП, він звільняється від сплати ЄСВ на час проходження служби; 
  • Військовослужбовцю гарантується неприпинення державної реєстрації його діяльності як ФОПа під проходження ним військової служби;
  • Право на зарахування часу проходження служби до страхового, робочого стажу та стажу роботи за спеціальністю; 
  • Право на отримання статусу учасника бойових дій, що передбачає низку пільг на ЖКП, проїзд, санаторно-курортне лікування, отримання житла, земельної ділянки тощо; 
  • Звільнення від штрафів по фінансовим зобов’язанням та відсотків за кредитами; 
  • Родини загиблих військовослужбовців отримуватимуть підвищену пенсію.

В мене немає грошей, щоб оплачувати комуналку. Що мені буде за це?

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову, відповідно до якої з 24 лютого 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

  • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі.

Варто розуміти, що хоча на час дії воєнного стану заборонені будь-які штрафи через неможливість сплати комуналки, обов’язок сплати комунальних послуг не відміняли. До того ж, після закінчення воєнного стану погасити заборгованість все ж таки доведеться, проте без нарахування пені.

Cвоєчасна сплата за житлово-комунальні послуги в сучасних реаліях є неабиякою допомогою та підтримкою для комунальних служб наших міст, які продовжують працювати наближаючи усіх нас до перемоги.

А що буде з моєю субсидією? Вона зберігається? 

Так, під час дії воєнного стану виплата субсидій зберігається та може бути призначена відповідним категоріям громадян, що мають право на оформлення субсидії. 

Орендодавець виселив мене з квартири, що я знімаю. Я можу його якось покарати?

Конституцією України гарантоване право на житло, яке не обмежується під час дії воєнного стану. Отже, ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. 

Торгово-промисловою палатою України було засвідчено, що військова агресія з боку РФ являє собою форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили). Таким чином, розірвання договору оренди житла може бути здійснено лише відповідно до закону та умов договору оренди. Отже, якщо в договорі передбачено його припинення за форс-мажорних обставин, зокрема через воєнний стан в Україні, то орендодавець має право на відповідні дії без будь-яких для нього наслідків.

Проте у випадку, коли договір оренди не був укладений, дуже важко відстояти свої права та довести незаконність виселення вас із житла. При цьому, якщо договір оренди взагалі не був укладений чи орендодавець не сплачував податки з орендної плати, досить ефективним механізмом може стати звернення до профільних правоохоронних органів, зокрема до Бюро економічної безпеки України. Адже отримання «сірої» орендної плати підпадає під статтю 212 Кримінального кодексу України – умисне ухилення від сплати податків. 

Загалом слід зазначити, що механізми державного регулювання на ринку приватної оренди житла майже відсутні і дуже часто єдиним рішенням стає вирішення конфлікту між орендарем та орендодавцем в індивідуальному, позасудовому форматі, ґрунтуючись на морально-етичних уявленнях кожної окремої людини. 

Хочу виїхати за кордон, але в мене немає біометричного паспорту. Що робити?

До середини березня 2022 року, державна прикордонна служба України мала практику щодо пропуску громадян України, які не мають біометричного паспорту для виїзду за кордон. Така практика склалася, оскільки на кордонах України розгорталася гуманітарна криза, а сервісні центри не встигали здійснювати прийом та видачу біометричних паспортів. 

Станом на липень 2022 року ця практика поступово зникає, оскільки сервісні центри надолужили свою роботу та громадяни України мають змогу звернутися в органи міграційної служби чи «Паспортного сервісу» для оформлення закордонного біометричного паспорту.

Водночас рішення про перетин державного кордону України за внутрішнім паспортом може бути прийнято у виключних випадках. Наприклад,  якщо особа тікає з регіону, де ведуться активні бойові дії, особа евакуюється під егідою міжнародних гуманітарних організацій або ж у супроводі волонтерів. 

У разі, якщо у вас наявний небіометричний закордонний паспорт для перетину кордону з країнами-членами ЄС необхідно отримувати візу. Крім того, з небіометричним закордонним паспортом можна перетинати кордон з країнами, з якими встановлений безвізовий режим. Наприклад, із закордонним паспортом небіометричного зразку можна виїхати в Молдову. Варто звернути увагу: якщо ви заїхали на територію країни з закордонним небіометричним паспортом та плануєте перетнути кордон з іншою країною, обов’язково необхідно перевіряти, чи встановлений з цією країною безвізовий режим.

Зрештою, перед тим як планувати виїзд, радимо все ж таки за можливості оформити біометричний закордонний паспорт задля уникнення неприємних ситуацій на кордоні. 

Я не можу сплачувати кредит банку, бо немає грошей. Що буде?

Верховною Радою був прийнятий закон, який дає можливість банкам запровадити «кредитні канікули». Таким поняттям передбачено, що боржники можуть не здійснювати планові платежі по кредитним договорам і за таку несплату банком не будуть нараховані штрафні санкції. Однак всі отримані кредитні кошти і відсотки ви все рівно будете зобов’язані сплатити – лише після закінчення воєнного стану. 

Водночас варто розуміти, що банки не зобов’язані, а лише можуть вводити такі канікули, а також встановлювати додаткові умови для своїх клієнтів, відмінні від запропонованих Верховною Радою. Тому радимо вам звернутись до банку, в якому ви сплачуєте кредит, та уточнити, які умови «кредитних канікул» діють саме в цьому банку.

В мій будинок, за який я сплачував іпотеку, влучив снаряд. Як тепер бути з іпотекою?

Іпотека, згідно закону, повинна бути застрахована власником майна. Якщо ви особисто не укладали договір страхування, то перевірте цю інформацію в банку – можливо, страхування було здійснено разом із оформленням договору іпотеки. У разі, якщо страхування майна наявне – страхова повинна відшкодувати всю вартість іпотеки банку, а у вашій власності залишиться будинок в тому стані, в якому він є. Якщо договір страхування відсутній – ви повинні будете сплачувати іпотеку за звичайним графіком, якщо не узгодите інше безпосередньо з банком.

Незалежно від того, чи укладено договір страхування, вам варто подати заявку про пошкоджене майно та необхідність відшкодування в «Дію» або до місцевого органу влади. Коли буде прийнято порядок здійснення відшкодувань – вам мають повністю або частково відшкодувати вартість будинку. 

А якщо згоріла моя машина від бойових дій – це страховий випадок?

Навіть якщо ваш автомобіль був застрахований від пошкоджень (КАСКО) – у разі, якщо автомобіль постраждав від бойових дій, на жаль, його вартість не буде відшкодована. Страхові компанії зазвичай прописують наслідки війни як виняток серед страхових випадків. Щоб упевнитись в цьому, перегляньте розділ «виключення» вашого договору страхування. Разом з тим, КАСКО продовжує діяти в період воєнного стану, якщо ви, наприклад, потрапили в ДТП. 

Я можу зараз закрити ФОП, під час воєнного стану? А відкрити? 

Незважаючи на воєнний стан, встановлений на території України,  громадяни мають право як закрити діючий ФОП (припинити діяльність), так і відкрити новий.

Заяву про припинення ФОП можна подати в паперовому вигляді особисто або через представника, звернувшись до будь-якого центру надання адміністративних послуг без прив’язки до місця реєстрації ФОП, а також в електронному вигляді онлайн через веб-портал електронних сервісів «Дія».

Після подачі заяви ви втрачаєте статус ФОП з дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР). Такий запис про припинення ФОП вноситься державним реєстратором протягом 24 годин з моменту подання заяви. 

Реєстратор також проінформує податкову службу, де було зареєстровано ФОП, про його закриття. Після внесення запису до ЄДР потрібно заплатити податки, включаючи місяць, в якому ви закрили ФОП, і подати ліквідаційні звіти. Крім того, якщо ви маєте ліцензію (наприклад, на продаж алкоголю або сигарет) – її необхідно анулювати. Якщо ви маєте підприємницький банківський рахунок – його потрібно закрити.

Є важливий момент: якщо ви вирішили закрити ФОП у цьому році, то маєте пам’ятати, що відновити роботу на єдиному податку можна буде тільки з наступного року.

Що ж стосується відкриття ФОПу, то ви можете відкрити його у будь-який час.

Наразі ви можете зареєструвати ФОП наступними способами:

  • через веб-портал електронних сервісів «Дія» шляхом заповнення та підписання реєстраційних документів електронним цифровим підписом;
  • через звернення до центру надання адміністративних послуг, реєстраторам яких надано доступ до ЄДР, із заявою про  реєстрацію ФОП.

Документи розглядаються протягом 24 годин з моменту подачі заяви і після реєстрації ФОП інформація з’явиться в ЄДР та реєстрі платників єдиного податку.

До моменту подачі заявки на реєстрацію рекомендуємо визначитися з системою оподаткування, на якій буде працювати ФОП, та оформити електронний цифровий підпис, щоб мати можливість подачі всіх документів в електронному вигляді.

ФОП. Які податки я можу не платити і чи надовго це? А за несплату ЄСВ буде штраф?

Задля підтримки малого бізнесу в цей важкий для країни час урядом було прийнято ряд змін. 

Розглянемо коротко, яких саме змін зазнало податкове законодавство щодо оподаткування ФОП першої-третьої групи.

Вид податку

До 24 лютого 2022 року

Зараз

Коментарі

Єдиний податок

Перша група

Єдиний податок не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2022 році це 248,10 грн/міс. Період декларування – щорічно.

З 1 квітня 2022 року до припинення воєнного стану платнику податку надано право не сплачувати єдиний податок. 

Наявність у ФОП доходу не впливає на його рішення щодо сплати.

Податкове зобов’язання з єдиного податку за березень 2022 року необхідно сплатити до 31 липня 2022 року, задля уникнення застосування штрафних санкцій.

Друга група

Єдиний податок складає 20% від розміру мінімальної заробітної плати. У 2022 році це 1 300 грн/міс. Період декларування – щорічно.

Третя група

Єдиний податок від суми грошового надходження на розрахунковий рахунок складає 3% (якщо платник ПДВ) і 5% (без ПДВ). Період декларування – щоквартально.

З 1 квітня 2022 року є можливість перейти на 2% єдиного податку, подавши заяву до Державної податкової служби. Цей особливий режим оподаткування діятиме до закінчення воєнного стану. Період декларування – щомісячно.

Повернення до попередньої системи оподаткування відбувається автоматично після закінчення воєнного стану або ж за бажанням платника податку, шляхом подання відповідної заяви.

ЄСВ

Усі платники єдиного податку

Ставка ЄСВ 22% від мінімальної заробітної плати. З 01 січня 2022 року – 1 430 грн/міс, з 1 жовтня 2022 року – 1 474 грн/міс.

З 1 березня 2022 року та ще протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану платникам надано право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ за себе.

У разі прийняття рішення про несплату ЄСВ, страховий стаж фізичній особі не нараховується. За період січень-лютий 2022 року ЄСВ можна сплатити пізніше, адже на період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його закінчення штрафи та пеня за порушення правил сплати ЄСВ не застосовуються.

В мене є ФОП, але я вимушено поїхав за кордон. Що з ним тепер? 

Перше, що необхідно пам’ятати: якщо ФОП залишив територію України у зв’язку з військовими діями та тимчасово проживає за кордоном, це не є підставою для припинення підприємницької діяльності.

У цій ситуації існує три варіанти, як бути з ФОП далі.

По-перше, ви можете продовжити працювати віддалено, якщо це можливо, і через електронні сервіси, а саме веб-портал електронних сервісів «Дія» та Електронний кабінет платника податків, сплачувати податки та подавати звітність в Україні, незважаючи на те, де ви знаходитесь. У цьому випадку потрібно звернути увагу на ризики перебування в іншій країні. Слід пам’ятати: якщо особа перебуває в іншій, крім України, країні більше ніж 183 дні та відповідає ряду додаткових критеріїв (наприклад, наявність центру життєвих і економічних інтересів або наявність постійного місця проживання в країні перебування), вона стає податковим резидентом такої країни і змушена буде сплачувати податки в цій країні. Ці податки, як правило, набагато вищі, ніж в Україні.

По-друге, якщо ви не маєте можливості працювати або не маєте такої необхідності в умовах, що склалися, ви можете призупинити діяльність без закриття ФОП і подавати нульову звітність у встановлені законодавством строки через електронні сервіси, названі вище. Така можливість пов’язана з тим, що держава на період воєнного стану звільнила всі ФОП від сплати ЄСВ, а ФОП, які є платниками єдиного податку 1 та 2 групи додатково від обов’язку сплачувати в цей період єдиний податок.

По-третє, ви можете за наявності електронного цифрового підпису подати заяву на закриття ФОП онлайн через веб-портал електронних сервісів «Дія», не відвідуючи при цьому додатково відповідний центр надання адміністративних послуг та податкові органи. У цьому випадку реєстратор за наявності достатніх підстав прийме рішення про припинення ФОП, зробить відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та проінформує податкову службу, де було зареєстровано ФОП, про закриття. Але якщо ви маєте ліцензії, їх потрібно анулювати особисто або через іншу особу, якщо вона має нотаріально посвідчену довіреність від вашого імені. Також слід пам’ятати, що поновити діяльність ви зможете лише шляхом відкриття нового ФОП.

Мене звільнили з роботи або відправили у відпустку під час воєнного стану. Це законно? Як мені відстояти свої права? 

Чи можуть працівника звільнити або відправити у відпустку під час воєнного стану? Відповідь на це питання так, можуть. Адже підстави для звільнення або надання відпусток під час воєнного стану залишились такими ж, як і за мирних часів. 

Як і раніше, вимагається наявність однієї з причин, передбачених КЗпП України, а також дотримання певної процедури. І незважаючи на воєнний стан в Україні та ведення бойових дій в окремих регіонах України, звільнення працівника або надання відпустки повинно відбуватись виключно у відповідності до вимог чинного законодавства.

Звільнення працівника роботодавцем можливе з наступних підстав:

  • за згодою обох сторін;
  • за власним бажанням працівника;
  • за відповідними статтями КЗпП України.

Роботодавець не має права змушувати працівника звільнятися з роботи або відправляти його у відпустку за власний кошт у зв’язку з введенням воєнного стану. Це є порушенням законодавства про працю за статтею 172 Кримінального кодексу України. Але звільнення з ініціативи роботодавця може бути здійснене у разі неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій за умови, що працівника неможливо перевести за його згодою на іншу роботу. При цьому, під час звільнення з цієї підстави працівнику буде виплачуватися вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Звільнити працівника без його заяви через його невихід на роботу у зв’язку з бойовими діями, начебто через прогул, роботодавець права теж не має. Проте роботодавець має право розірвати трудовий договір (звільнити працівника) у разі відсутності працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці підряд.

Також роботодавець не має права звільняти працівника і у разі мобілізації до лав ЗСУ. У цьому випадку на роботодавця покладено обов’язок по збереженню за такими працівниками місця роботи (посади), але без збереження за ними середнього заробітку.

Але у разі, якщо у працівника виникла загроза для життя і здоров’я, внаслідок чого він не в змозі доїхати до роботи, роботодавець може встановити дистанційний режим роботи або оголосити простій. При цьому, у разі оголошення роботодавцем простою, за працівником зберігається середній місячний заробіток.

Щодо відпусток, то тут роботодавець має лише право відправити працівника у невикористану оплачувану відпустку або за заявою працівника надати відпустку без збереження зарплати. Відповідно відправлення працівника у відпустку без збереження заробітної плати з ініціативи роботодавця буде незаконним.

При цьому роботодавець зобов’язаний надавати відпустку без збереження заробітної плати працівникам, які виїхали за межі України або набули статусу внутрішньо переміщеної особи за їхніми заявами, але на строк не більше 90 календарних днів.

І якщо вже сталося так, що вас звільнили безпідставно, свої права ви можете захистити наступним чином:

– оскаржити звільнення в суді за своїм місцем реєстрації або за місцеперебуванням роботодавця. Заяву до суду необхідно подати у місячний строк з дня вручення вам копії наказу або розпорядження про звільнення. У випадку пропуску строку з поважних причин цей строк може бути поновлений судом;

– подати скаргу до територіального органу Держпраці за місцеперебуванням роботодавця. Наразі інспекція за поданою заявою зможе провести позапланову перевірку, накласти штраф на роботодавця та притягнути його до відповідальності, в тому числі направивши документи до правоохоронних органів;

– звернутися до Національної поліції із заявою про відкриття кримінального провадження за відповідною частиною ст. 172 Кримінального кодексу України, а у випадку її бездіяльності  – до прокуратури з підстав, що незаконне звільнення є грубим порушенням законодавства про працю. 

Матеріал опубліковано в новинному порталі – Бабель

Контактна особа
Анна Савченко
Анна Савченко
Партнерка, адвокатеса, LL.M.
Дізнатися більше
Рішення
Останні публікації
Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини
30.01.2024р. набули чинності зміни до Цивільного кодексу України, якими по-новому було врегульовано
28-02-2024
Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій
Відновлення декларування НАЗК та декларування податків стартує з 12 жовтня 2023 року Законом України
5-01-2024
Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири
Адвокат Сергій Крутій розповів, як діяти, якщо основний договір не укладений в чітко визначений попе
15-08-2023
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone