...

Складні часи переживають зараз всі в Україні. Нелегко доводиться і бізнесу. Як ніколи йому потрібна підтримка від держави.

10 лютого 2023 року  постановою № 124 Кабінету Міністрів України затверджено Порядок надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних.

Одразу відзначимо, що цей Порядок не поширюється на роботодавців, які є бюджетними установами.

Дія цього Порядку поширюється на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які за направленням центру зайнятості нададуть роботу наступним категоріям зареєстрованих безробітних:

1) громадяни, зазначені у пунктах 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 та 10 ч.1 ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення», а саме:

  • один з батьків або особа, яка їх замінює і:
  • має на утриманні дитину (дітей) віком до шести років;
  • виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;

– утримує без одного з подружжя особу з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) та/або особу з інвалідністю I групи (незалежно від причини інвалідності);

  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  • особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;
  • особи, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до
    статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» залишилося 10 і менше років;
  • особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;
  • учасники бойових дій, зазначені у пунктах 19—21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;

2) особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше п’яти років;

3) зареєстровані безробітні, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад шість місяців;

4) зареєстровані безробітні з-поміж осіб:

  • віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;
  • віком до 35 років — на перше робоче місце;
  • звільнених зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби — на перше робоче місце після такого звільнення.

Вказані особи повинні бути працевлаштовані не менш як на один або два роки, залежно від категорії зареєстрованих безробітних.

Що стосується власне компенсацій, то їх є кілька видів:

  • Компенсація фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • Компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент виплати;
  • Компенсація 50% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виплати.

Якщо працівника, за якого виплачувалася компенсація, до закінчення строку обов’язкового працевлаштування буде звільнено за угодою сторін або у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці та/або скорочення чисельності або штату працівників, то сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету, крім випадку, якщо на це ж робоче місце буде працевлаштовано іншого зареєстрованого безробітного за направленням центру зайнятості до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості.

Але при цьому потрібно враховувати, що виплата компенсації зберігається у разі, коли строк працевлаштування іншого зареєстрованого безробітного на місце звільненого працівника не перевищує 60 календарних днів.

Якщо роботодавцем буде звільнено працівника, за працевлаштування якого виплачується компенсація, то про це потрібно повідомити центр зайнятості протягом 5 робочих днів з дня звільнення.

Компенсації, передбачені цим Порядком, не будуть виплачуватися, якщо:

1) суб’єкт господарювання має заборгованість:

  • зі сплати єдиного внеску;
  • зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
  • з виплати заробітної плати;
  • перед державним (місцевим) бюджетом понад шість місяців;

2) суб’єкт господарювання перебуває на стадії ліквідації або банкрутства.

Також є обмеження щодо загальної суми коштів, що отримуються підприємством від держави у якості підтримки та/або допомоги. Загальний розмір компенсації (підтримки та/або допомоги незалежно від виду та джерел) сукупно не може перевищувати за будь-який трирічний період суму, еквівалентну 200 тис. євро, визначену за офіційним валютним курсом, установленим НБУ, що діяв на останній день фінансового року.

Для того, щоб отримати компенсацію, підприємству-роботодавцю необхідно подати до центру зайнятості заяву за формою, визначеною цим Порядком.

Рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації приймається центром зайнятості протягом 5 календарних днів після отримання відповідної інформації з Пенсійного фонду України, податкової служби. Рішення оформлюється відповідним наказом.

Рішення про відмову у виплаті компенсації може бути оскаржено.

Виплата компенсацій здійснюється кожен непарний місяць роботи. Загальна тривалість виплати компенсацій становить 6-12 місяців, залежно від виду компенсації.

Суб’єкт господарювання втрачає право на отримання компенсації, а її виплата припиняється починаючи з місяця, у якому не було дотримано умов її надання або з відповідною особою були припинені трудові відносини.

Просимо врахувати також, що в період воєнного стану строки виплати компенсації (але не сама компенсація) забезпечуються з урахуванням наявності фінансування.

Якщо ви потребуєте кваліфікованої консультації юриста або вам потрібні послуги адвоката – звертайтесь до команди Smartsolutions,  яка пропонує якісні рішення у правовій, податковій та фінансовій сферах.

Шановні клієнти, Smartsolutions разом із Благодійним фондом «Smart Angel» здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати цей проект можливо за посиланням.

Бажаємо здоров’я і перемоги над ворогом! Слава Україні!

Контактна особа
Микола Крупка
Микола Крупка
Адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Захист бізнесу та активів
Трудові спори
Останні публікації
Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини
30.01.2024р. набули чинності зміни до Цивільного кодексу України, якими по-новому було врегульовано
28-02-2024
Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій
Відновлення декларування НАЗК та декларування податків стартує з 12 жовтня 2023 року Законом України
5-01-2024
Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири
Адвокат Сергій Крутій розповів, як діяти, якщо основний договір не укладений в чітко визначений попе
15-08-2023
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone