Команда адвокатів Smartsolutions системно захищає інтереси власників авторських і суміжних прав на всіх етапах – від виявлення правопорушень до остаточного врегулювання суперечок чи притягнення порушника до відповідальності.

Із 2017 року адвокатами Smartsolutions набуто цінний досвід притягнення до кримінальної відповідальності інтернет-піратів та інших порушників суміжних прав в різних регіонах України.

Однак правовласнику необхідно розуміти, що крадіжка контенту буде вважатися злочином не в усіх без виключення випадках, а тільки в тому разі, якщо завдані йому збитки (матеріальна шкода) досягли певної визначеної законом суми, яка щорічно збільшується.

З якої суми завданої матеріальної шкоди наступає кримінальна відповідальність у 2023 році за порушення авторського права і суміжних прав за ст. 176 Кримінального кодексу України?

Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (ст. 7) традиційно збільшив розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановивши його розмір з 1 січня 2023 року на рівні 2684 гривні.

Збільшення прожиткового мінімуму автоматично призвело до зміни (збільшення) порогів притягнення до кримінальної відповідальності у 2023 році.

Хоча Кримінальний кодекс України оперує поняттям «неоподаткований мінімум доходів громадян», пунктом 5 розділу ХХ Податкового кодексу (ПК) України передбачено, що в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України для відповідного року.

Своєю чергою, підпункт 169.1.1 ПК України передбачає, що  розмір податкової соціальної пільги дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Таким чином з 01.01.2023 року розрахунок розміру завданої злочином шкоди, за яким відбувається кваліфікація дій особи, обчислюється виходячи з розміру податкової соціальної пільги (ПСП) 1342 грн. (2684 грн.*0,5).

Отже, порушення авторського права і суміжних (стаття 176 Кримінального кодексу України) прав буде вважатися злочином у 2023 році, якщо розмір завданих правовласнику збитків досяг чи перевищив 26840 грн.

В залежності від завданого розміру збитків чи інших обтяжуючих обставин кваліфікація за порушення авторського права і суміжного здійснюється наступним чином:

Частина ст. 176 КК України  Кваліфікуючі ознаки Матеріальна шкода (ПСП) Розмір ПСП, грн. Сума спричинених збитків, ≥ грн.
ч. 1 завдання матеріальної шкоди у значному розмірі 20 1342 26 840
ч. 2 дії вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі 200 1342 268 400
ч. 3 дії вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі 1000 1342 1 342 000

Важливо пам’ятати, що спричинені збитки мають бути документально підтверджені (що має ряд окремих особливостей).

Якщо розмір спричиненої правопорушенням шкоди у 2023 році не досягає 26840 грн., то порушник, в ряді випадків, може бути притягнений до адміністративної відповідальності за статтею 51-2 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Якщо Вам потрібна консультація з питань захисту Ваших порушених прав інтелектуальної власності, зокрема допомога у розрахунку завданих збитків і їх документального підтвердження, зверненні до правоохоронних органів, фіксування та оформлення доказів порушення Ваших прав – адвокати Smartsolutions нададуть Вам фахове сприяння і допомогу.

Шановні клієнти, Smartsolutions разом із Благодійним фондом «Smart Angel» здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати цей проєкт можливо за посиланням.

Контактна особа
Віталій Волошин
Віталій Волошин
Адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Боротьба з піратством
Захист бізнесу та активів
Інтелектуальна власність
Останні публікації
Розширення партнерства Розширення партнерства
Раді привітати Анастасію Шостак із новою роллю в компанії Smartsolutions. З 01.06.2023 року коло пар
1-06-2023
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання
Старший юрист Smartsolutions Олександр Морозюк аналізує авторські права та майнові права штучного ін
15-05-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone