Як тільки ви приймете рішення про необхідність відкриття чи релокації IT-компанії за кордоном, необхідно почати структурування з вибору країни, оптимальної для функціонування IT-компанії.

Smartsolutions пропонує розглянути кілька оптимальних варіантів юрисдикцій в цій статті, а саме – пройтись по загальним аспектам функціонування компанії та податковим ставкам.

Для початку варто виділити основні елементи державного регулювання, які можуть виявитись привабливими для ІТ-компаній:

  • Низька ставка податку на прибуток;
  • Невисокі податки на виведення та на приріст капіталу;
  • Простота управління компанією;
  • Хороша бізнес-репутація країни. 
  • Оптимізація оподаткування.

  З огляду на задані критерії, коротко розглянемо кілька прикладів:

Естонія

Естонія останніми роками стала досить привабливою для розширення міжнародної структури та створення елементу бізнесу в ЄС. У цій країні налагоджена швидка та зручна взаємодія з державними органами.

Наявна діюча процедура набуття «електронного громадянства», що у свою чергу дає доступ нерезидентам до всіх послуг держави, включаючи реєстрацію компанії в Естонії.

Щодо податкових ставок, то податок на прибуток в Естонії – 0% до того моменту, поки компанія не почне виводити прибуток на власників. Тобто за умови повної реінвестиції прибутку, він не обкладається податком. При виведенні прибутку податок –20%.

ПДВ у Естонії становить 20%, однак щодо всіх операцій всередині ЄС застосовується ставка податку 0%.

Мінімальний розмір статутного капіталу становить 2500 євро (а з 1 лютого 2023 року – 1 євроцент), вимоги до громадянства директора/членів правління компанії відсутні, при цьому засновник може бути також і директором/членом правління.

Зареєструвати компанію та керувати її діяльністю, подавати звітність можна повністю дистанційно.

Наявність вказаних факторів забезпечує необхідні умови для відкриття та функціонування компаній, і Естонія все більше починає набирати репутації бізнес-хабу, що підвищує репутацію естонської ІТ-компанії серед бізнес-партнерів та інвесторів.

Переваги:

  • Низькі податки;
  • Простота ведення бізнесу;
  • Хороша репутація;
  • Доступна онлайн реєстрація компанії;
  • Членство країни в ЄС.

Недоліки:

  • Необхідність наявності сабстенсу – тобто фізичного офісу, розміщеного та функціонуючого в країні. Однак такий недолік буде наявний у більшості юрисдикцій.

Ірландія

Ірландія для створення компанії є в певному плані дешевшим аналогом Великобританії. Країна має успішний досвід залучення інвестицій та досить розвинуту економіку. При цьому вагому частку економіки складають саме ІТ-компанії.

Ірландія має відносно низькі податки та простий порядок ведення бізнесу. Зареєструвати компанію та подавати звітність можна онлайн.

Податок на прибуток в Ірландії становить 12,5%, ПДВ – 23%, а податок на виплату дивідендів – 25%.

Для ІТ-компаній, що отримують доходи саме від діяльності зі створення інтелектуальної власності, ставка корпоративного податку знижена вдвічі – 6,25%.

Щодо відкриття компанії, маємо перевагу в діджиталізації процесу, однак на противагу цьому маємо недолік: директором компанії може бути лише резидент ЄС, а крім того необхідно також найняти корпоративного секретаря, який теж має бути резидентом ЄС.

Переваги:

  • Знижений податок на прибуток для ІТ-компаній;
  • Високий рівень розвитку економіки та відповідно рівень довіри інвесторів;
  • Доступна реєстрація компанії онлайн.

Недоліки:

  • Директором та секретарем компанії мають бути резиденти ЄС.

Польща

Як і в більшості країн ЄС, відкрити компанію у Польщі можна дистанційно, заповнивши відповідні форми та сплативши збір, однак відкриття банківського рахунку потребує особистої присутності засновника або директора. 

Аналогічно до Естонії, в Польщі  відсутні вимоги громадянства директора компанії, водночас засновник може бути директором, мінімальний статутний капітал компанії має становити 1200 євро.

Стандартна ставка податку на прибуток в Польщі становить 19%, проте компанії з доходом менше 2 000 000 євро на рік можуть сплачувати податок за ставкою 9%. Разом з тим, наявна пільгова ставка для технологічних компаній: до доходу, отриманого від діяльності в сфері ІТ, застосовується ставка 5%. 

Стандартна ставка для ПДВ у Польщі – 23%, податок на дивіденди, як і податок на виведений капітал – 19%.

Переваги:

  • Можливість реєстрації компанії віддалено;
  • Низькі податки для ІТ-сфери;
  • Директором компанії може бути нерезидент, який одночасно є засновником;

Недоліки:

  • Необхідна особиста присутність для відкриття рахунку.

Болгарія

Болгарія має найнижчу ставку податку на прибуток в ЄС. Країна розвивається та має досить лояльний режим для іноземного бізнесу та навіть надає державну підтримку та пільги іноземним інвесторам. 

Компанію можна створити за наявності всього одного засновника та одного директора, однак необхідно мати фізичну адресу офісу. Мінімальний статутний капітал – близько 1 євро. 

У випадку досягнення певних критеріїв щодо обсягу активів, доходів та працівників, компанія зобов’язана проводити щорічний аудит.

Привабливою країна є за рахунок своїх податкових ставок, більшість з яких є нижчими за середні у світі: податок на прибуток 10%, ПДВ – 20% або 0% при експорті в межах ЄС. Податок на дивіденди – 10% – так само, як і податок на виведений капітал. 

Загалом країна має досить привабливі умови для ведення бізнесу, хоча загальний економічний розвиток трохи відстає від запропонованих аналогів, що може знизити репутацію країни серед інвесторів.

Переваги:

  • Болгарія – член ЄС;
  • Загально низький рівень податків;
  • Можливість обирати міжнародну форму ведення бухгалтерського обліку;
  • Швидка реєстрація компанії.

Недоліки:

  • У компанії має бути фізична адреса та сабстенс;
  • Є обов’язковим аудит у певних випадках;
  • Невисока репутація для інвесторів;
  • Для відкриття рахунку у банку необхідна особиста присутність.  

Таблиця податкових ставок

Назва податку

Естонія

Ірландія

Польща

Болгарія

Податок на прибуток

0-20%

6,25-12,5%

9-19%

10%

ПДВ

0-20%

0-23%

0-23%

0-20%

Дивіденди

20%

25%

20%

10%

Податок на виведений капітал

20%

33%

19%

10%

Сьогодні для успішного розвитку компанії необхідно виходити на міжнародні ринки. Задля забезпечення оптимального функціонування компанії на такому етапі необхідно створити продуману міжнародну структуру бізнесу.

Ми надали вам просте порівняння чотирьох юрисдикцій для відкриття ІТ-компаній. Якщо ви маєте намір розширювати структуру компанії на міжнародному рівні – можете скористатись одним із цих варіантів або обрати свій, однак в будь-якому випадку якісний і вигідний розвиток бізнесу досягається шляхом детального планування структури вашої компанії заздалегідь. 

Матеріал опубліковано в аналітичному виданні Юрист&Закон

Контактна особа
Олександр Морозюк
Олександр Морозюк
Старший юрист
Дізнатися більше
Рішення
Корпоративне право
Створення та структурування бізнесу
Супровід ІТ проектів
Останні публікації
Матеріальна допомога від іноземної держави громадянину України – податкові наслідки та декларування за 2022 рік? Матеріальна допомога від іноземної держави громадянину України – податкові наслідки та декларування за 2022 рік?
Бухгалтерка Вероніка Тринчук розповіла, як оподатковується допомога від іноземних держав та міжнарод
26-04-2023
Не все майно подружжя підлягає поділу Не все майно подружжя підлягає поділу
Адвокат Smartsolutions Микола Крупка аналізує сімейний кодекс України й питання поділу майна колишні
17-04-2023
Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі Анулювання кредитів за знищені будинки та автомобілі
Розглянули детальніше нові пункти в законі, які повинні полегшити становище деяких власників знищено
17-02-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone