Громадське об’єднання — це особлива організаційно-правова форма юридичної особи, яка має певні особливості функціонування. Часто засновники та члени дізнаються про такі нюанси вже після його реєстрації.

Пропонуємо мінімізувати несподіванки та розглянути ці особливості вже зараз.

  1. Назва англійською мовою.

Перекладаємо лише назву об’єднання: без перекладу організаційно-правової форми (згідно з п. 3 ст. 10 Закону України «Про громадські об’єднання», яким передбачено можливість зазначення іноземною мовою лише назви). Натомість в більшості юридичних осіб англійською мовою можна перекласти найменування повністю, назву та форму разом.

  1. Засновники та члени.

Засновники — це ті особи, за чиїм рішенням було створене об’єднання. Їх склад не змінюється впродовж всього періоду існування об’єднання.

Натомість вирішальний вплив на діяльність об’єднання мають його члени. Інформація про них не вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але вона повинна відображатись у реєстрі об’єднання. Такий реєстр веде його компетентний орган.

Статутом можна передбачити повне та асоційоване членство, розмежувати їх компетенцію. Наприклад, можна надати право голосу лише повним членам або не розділяти їх.

  1. Органи управління.

Інформація про органи управління обов’язково зазначається в Реєстрі громадських об’єднань, якщо цей орган очолює або уособлює фізична особа.

  1. Статутний капітал.

Для об’єднання не передбачена наявність статутного капіталу. Відповідно, його не можна сформувати, зменшити чи збільшити.

  1. Статус неприбутковості.

Неприбуткове об’єднання фактично не отримує прибуток, тому звільняється від сплати податку на нього. Статус неприбутковості можна отримати з дати реєстрації, якщо подати документи протягом 10 днів. Якщо це зробити пізніше, об’єднання буде вважатися неприбутковим із моменту прийняття податковою службою такого рішення.

Важливо: статут об’єднання має відповідати вимогам, зазначеним у п. 133.4.1. Податкового кодексу України. Насамперед мова йде про:

  • заборону розподілу прибутку між засновниками та/або членами об’єднання;

  • можливість передачі активів/майна на баланс іншим неприбутковим організаціям у разі припинення об’єднання, в тому числі, в разі ліквідації;

  • можливість використання доходу виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами.

Статус неприбутковості не позбавляє необхідності сплачувати передбачені законодавством податки за співробітників, які працюють в об’єднанні.

  1. Фінансування.

Основні джерела фінансування:

  • Членські внески.

Їх розмір можна зробити фіксованими та періодичними, затвердивши порядок їх внесення, або ж залишити на розсуд членів.

  • Пожертвування інших осіб.

Це можуть бути кошти від фізичних та юридичних осіб.

  • Прибуток інших юридичних осіб.

Якщо об’єднання є учасником іншої юридичної особи (наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю), то воно може отримувати дивіденди за результатом діяльності такого товариства.

  • Державне фінансування та фінансування від неурядових організацій.

Державне фінансування зазвичай надається за результатами конкурсу або за грантовою програмою. Приватні організації (найчастіше міжнародні) також можуть організовувати подібні заходи та надавати кошти об’єднанню.

Ці та інші нюанси діяльності потребують чимало уваги та професійної експертизи: як на етапі оформлення, так і впродовж всього життєвого циклу об’єднання. Юристи Smartsolutions Law Group вже понад 8 років працюють із неприбутковими організаціями (в тому числі, з громадськими об’єднаннями). Ми комплексно оцінимо ситуацію, надамо вам професійну консультацію, оформимо документи, швидко й ефективно вирішимо всі питання об’єднання.

Контактна особа
Марина Чорноморець
Марина Чорноморець
Юристка
Дізнатися більше
Рішення
Корпоративне право
Останні публікації
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Зміни у порядку реєстрації авторських прав 2023 Зміни у порядку реєстрації авторських прав 2023
Про основні зміни, запроваджені Законом України «Про авторське право і суміжні права» – розповіла по
1-05-2023
Збір доказів з метою визначення розміру збитків, завданих збройною агресією Збір доказів з метою визначення розміру збитків, завданих збройною агресією
Адвокатеса Катерина Стаднік описала процес фіксації доказів завданих збитків, що реалізується шляхом
25-04-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone