...

Нещодавно суспільство схвилювала новина про необхідність громадянам отримувати дозвіл посадової особи центру комплектування та соціальної підтримки (надалі   військкомати) для виїзду з місця проживання (перебування). Важливо, що йдеться не тільки про необхідність отримання дозволу при зміні місця проживання,  а й про будь-який виїзд громадянина за межі населеного пункту, в якому він проживає.

Спробуємо розібратися, наскільки вказане є дійсно законодавчим нововведенням і проаналізувати основні положення отримання громадянами дозволу для виїзду з місця проживання (перебування). 

Згідно частини 4 статті 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) військкомату. 

Вказане вище кореспондується з Правилами військового обліку призовників і військовозобов’язаних (затверджені Постановою Кабінетом міністрів України від 07.12.2016 № 921), згідно яких призовники і військовозобов’язані у воєнний час не повинні виїжджати з місця проживання без дозволу керівника районного (міського) військкомату.

Крім того, відповідно до пункту 16 статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі введення в Україні воєнного стану, військове командування разом із військовими адміністраціями можуть забороняти громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку змінювати місце проживання (місце перебування) без дозволу військового комісара.

Тобто, положення законодавства України, які передбачають обов’язковість з моменту оголошення мобілізації та під час дії воєнного стану отримання громадянами України для виїзду з місця проживання (перебування) спеціального дозволу посадової особи військкомату існували і раніше, проте не було розроблено алгоритм дій громадян для отриманням такого дозволу та порядок дій військкоматів щодо його видачі (строки видачі, форми та перелік документів для звернення тощо).

Наразі в мережі Інтернет поширюється інформація, що Генштабом Збройних сил України затверджено та розіслано державним органам для застосування на місцях Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку на виїзд за межі проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час (надалі – Порядок). Документ є у вільному доступі в мережі і ми можемо проаналізувати основні його тези.

Отже, згідно Порядку з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час дозвіл на виїзд за межі проживання (місця перебування) видається керівником центру комплектування та соціальної підтримки за заявою наступним категоріям громадян України:

Призовникам – 

  • яким надано або які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, на термін до одного року;
  • при наявності відповідних поважних причин (хвороба або смерть рідних, сімейні обставини тощо (перелік не виключний)) на термін до 30 діб;

Військовозобов’язаним та резервістам – 

  • які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на підставі документів, які надають право на відстрочку, на термін до одного року;
  • заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за клопотанням  підприємства, установи, організації, що здійснювала бронювання на термін до 30 діб (крім випадків вибуття у відрядження);
  • іншим військовозобов’язаним та резервістам при наявності інших поважних причин, з поданням підтверджуючих документів на термін до 30 діб.

Дозвіл на виїзд за межі проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час не потрібно отримувати громадянам України:

які виключені з військового обліку, зокрема в зв’язку з тим, що:

  • призвані чи прийняті на військову службу;
  • проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
  • визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • досягли граничного віку перебування в запасі;
  • припинили громадянство України;

є заброньованими і вибувають у відрядження (за наявності підтверджуючих документів);

зняті з військового обліку в зв’язку з:

  • вибуттям в іншу адміністративно-територіальну одиницю України до нового місця проживання за наявності відмітки про зняття з військового обліку у посвідченні про приписку до призовної дільниці, військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного.

Якщо вказані вище положення та вимоги Порядку будуть застосовуватися в такому випадку важко передбачити, як саме на практиці такі дозволи будуть видаватися і в який строк, чи спроможні будуть військкомати фізично розглянути значну кількість заяв про видачу дозволів, чим керуватиметься керівник військкомату визначаючи, які причини для отримання дозволу є поважними та документально підтвердженими, а які ні.

Також вбачається, що при швидкому ритмі життя та темпах бізнес-процесів в сучасних умовах, високому рівні діджиталізації, електронного врядування, коли для отримання адміністративних послуг громадянину через веб-портал «Дія» наразі доступна зміна місяця реєстрації особи протягом 1 робочого дня без жодного візиту до держустанов, пропонований порядок отримання громадянами дозволу на виїзд за межі проживання (перебування) в сучасних умовах виглядає дещо бюрократичним та застарілим.

Наостанок вважаємо за потрібне звернути увагу на юридичну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене під час воєнного стану (в особливий період).

Адміністративна відповідальність (статті 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення):

порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, вчинені в особливий період тягнуть за собою накладання штрафу на громадян від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850,00 грн – 1700,00 грн);

порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягнуть за собою накладання штрафу на громадян від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів громадян (3400,00 грн – 5100,00 грн), а на посадових осіб – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів громадян (5100,00 грн – 8500,00 грн).

Кримінальна відповідальність (стаття 337 Кримінального кодексу України)

Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100,00 грн – 8500,00 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

Сподіваємося, що наведена інформація була корисною для вас. Якщо ви потребуєте допомоги в частині здійснення правового аналізу та практичного застосування правових норм, звертайтесь до членів команди Smartsolutions, які нададуть кваліфіковану консультацію та фахову правничу допомогу.

Принагідно повідомляємо, що Smartsolutions разом із Благодійним фондом «Smart Angel» здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати наш проект можна за посиланням. 

Бажаємо здоров’я і перемоги над ворогом! Слава Україні!

Сергій Крутій,
адвокат Smartsolutions

Контактна особа
Олександр Папуця
Олександр Папуця
Партнер, адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Рішення для приватних осіб
Останні публікації
Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини
30.01.2024р. набули чинності зміни до Цивільного кодексу України, якими по-новому було врегульовано
28-02-2024
Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій
З 12 жовтня 2023 року Законом України №3384-ІХ для посадовців відновлено обов’язок подання деклараці
5-01-2024
Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири
Адвокат Сергій Крутій розповів, як діяти, якщо основний договір не укладений в чітко визначений попе
15-08-2023
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone