...

4 листопада 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» №2732-IX (надалі – Закон). Зокрема Закон уточнює умови, за яких військовозобов’язані, що працюють на підприємствах, в установах і організаціях, підлягають бронюванню (нова редакція ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). 

До прийняття вищевказаних змін забронювати своїх співробітників мали можливість лише підприємства, установи і організації, яким було встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) у разі, якщо це безпосередньо необхідно для виконання таких мобілізаційних завдань (замовлень). Після набуття Законом чинності підприємства, установи, організації отримають ще дві додаткові підстави для бронювання своїх військовозобов’язаних співробітників, серед яких:

належність таких підприємств, установ, організацій до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Варто зазначити, що належність підприємства, установи, організації до критично важливих (надалі – «критична важливість») як підстава для бронювання своїх військовозобов’язаних співробітників широко використовувалась з початку війни на практиці компаніями, які не мали встановлених мобілізаційних завдань. Причиною слугувала відсутність в публічному просторі єдиної думки щодо необхідності мати мобілізаційне завдання як єдину обов’язкову умову для бронювання військовозобов’язаних співробітників, а натомість можливість здійснити бронювання на підставах «критичної важливості», надавши належне цьому обґрунтування. Хоча аналіз чинного законодавства, листів та рекомендацій державних органів, а також наявної практики свідчать на користь обов’язковості мобілізаційного завдання у компанії, що має намір забронювати своїх співробітників, протилежна думка з власною аргументацією мала місце.

Таким чином зміни, внесені Законом, в цій частині є довгоочікуваними з боку суспільства та покликаними припинити дискусії з цього питання і дати можливість підприємствам, установам, організаціям, дійсно важливим для економіки та населення забронювати своїх військовозобов’язаних співробітників, забезпечивши тим самим своє успішне функціонування в період війни.

Наразі Закон вже набув чинності. Однак для практичного застосування положення про «критичну важливість» ще необхідно, аби Кабінет Міністрів України встановив критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. І все ж маємо сподівання, що це лише питання часу і довгоочікувана норма про «критичну важливість» невдовзі запрацює.

Більше ніж 10 років Smartsolutions спеціалізується на рішеннях у правовій, податковій та фінансовій сферах, вирішуючи найскладніші завдання клієнтів. Якщо вам потрібна юридична консультація або ви потребуєте допомоги з документальним оформленням бронювання працівників чи інших питань, звертайтесь до команди професіоналів Smartsolutions.

Принагідно повідомляємо, що Smartsolutions разом із Благодійним фондом Smart Angel здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії рф проти України. Підтримати наш проект можна за посиланням. 

Контактна особа
Катерина Стаднік
Катерина Стаднік
Адвокатеса
Дізнатися більше
Рішення
Захист бізнесу та активів
Захист активів
Останні публікації
Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини Нові зміни у визначенні місця відкриття та строках оформлення спадщини
30.01.2024р. набули чинності зміни до Цивільного кодексу України, якими по-новому було врегульовано
28-02-2024
Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій Нагадуємо про відновлення декларування НАЗК та обов’язок подачі декларацій
З 12 жовтня 2023 року Законом України №3384-ІХ для посадовців відновлено обов’язок подання деклараці
5-01-2024
Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири Як не потрапити в пастку при укладенні попереднього договору купівлі квартири
Адвокат Сергій Крутій розповів, як діяти, якщо основний договір не укладений в чітко визначений попе
15-08-2023
facebooklinkedinTelegramWhatsAppmailphone