Захист інтелектуальної власності завжди був пріоритетним напрямком для групи 1+1 media, яка є учасником антипіратської Ініціативи «Чисте небо».  Займаючи проактивну позицію в цьому питанні, вона виступає драйвером індустріальних змін та продовжує відігравати значну роль у боротьбі з піратством.

За рік повномасштабної війни робота в цьому напрямку не тільки не зупинилась, а набула нового важливого значення. На чолі з адвокатами Smartsolutions команда 1+1 активно долучилась до боротьби з інформаційним впливом країни-агресора. Це пов’язано насамперед із наступним: окрім стрімінгу українських телеканалів, нелегальні потокові сервіси часто надають аудиторії глядачів доступ до російських пропагандистських каналів.

Активна робота адвокатів у 2022 році принесла результати і в поточному році. Так, у лютому 2023 судами різних регіонів України було винесено одразу 3 вироки у відношенні порушників суміжних прав 1+1. Наведемо короткий огляд успішних кейсів та завершених кримінальних справ.

Кейс-1: Житомирщина. Послуги нелегального кабельного телебачення 

У період з початку 2018 по травень 2022 року порушник, використовуючи власний досвід та навички у телекомунікаційній сфері, маючи необхідне обладнання та не маючи при цьому відповідного дозволу  правовласників (ліцензії), з метою отримання незаконного доходу ретранслював низку телевізійних каналів українських медіагруп  за технологією кабельного телебачення мешканцям Житомирщини за оплату.

Слідчим управлінням ГУ НП в Житомирській області у ході досудового розслідування були проведені слідчі дії, а працівниками управління СБУ у Житомирській області – комплекс оперативно-розшукових заходів, якими задокументовано протиправну діяльність. Було проведено санкціонований судом обшук, вилучено речові докази та знаряддя злочину – телекомунікаційне обладнання, а також проведено та одержано висновки судових експертиз.

Незаконне розповсюдження програм мовлення – умисні дії пірата, що завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі – були кваліфіковані слідством за ч. 3 ст. 176 КК України. Враховуючи беззастережне визнання вини, за згодою потерпілих між порушником та прокурором Житомирської обласної прокуратури укладена угода про визнання останнім вини.

У лютому 2023 р. Радомишльський районний суд Житомирської області за наслідками розгляду угоди між підозрюваним та прокурором визнав порушника винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 176 КК України і засудив останнього до покарання у виді 3-х років позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік 6 місяців. Окрім того, суд вирішив застосувати спеціальну конфіскацію – конфіскувати у власність держави знаряддя злочинів, а саме все вилучене у пірата телекомунікаційне обладнання.

Кейс-2: Одеса. Торгівля «прошитими» медіаприставками

Мешканка м. Одеси з метою одержання прибутку замовляла з Китаю через популярний маркетплейс телевізійні смартприставки різних марок і модифікацій, на які без дозволу правовласників встановлювала програмне забезпечення для нелегального перегляду програм мовлення телевізійних каналів. Порушниця торгувала «прошитими» програвачами на платформі оголошень «ОLX», чим і привернула до себе увагу як медіагруп, так і  правоохоронців.

Медіагрупи 1+1 та Starlight Media звернулись до поліції, опісля чого працівники Управління протидії кіберзлочинам в Одеській області провели негласні заходи з документування протиправної діяльності одеситки та обшук у її помешканні. У ході нього була вилучена партія з десятків телевізійних інтернет-приставок. Зрештою, правоохоронцями були одержані висновки судових експертиз у галузі телекомунікації та інтелектуальної власності. Зібраних доказів виявилося достатньо для повідомлення фігурантці про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 176 КК України – умисне порушення суміжних прав, вчинене у великому розмірі.

Медіагрупи визнали за можливе укласти угоду про примирення між потерпілими та підозрюваною, яка щиро покаялася і визнала себе винною у скоєнні злочину. Одночасно було досягнуто згоди у питанні компенсації завданих правовласникам збитків.

У лютому 2023 року порушниця була визнана винною Приморським районним судом м. Одеси у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 176 КК України, і засуджена до сплати штрафу з конфіскацією в дохід держави вилученої партії телевізійних приставок – знарядь злочину.

Кейс-3: Кам’янець-Подільський. Підключення глядачів до популярного піратського ОТТ-сервісу

Як і попередні герої огляду, мешканець Кам’янця-Подільського володів достатнім рівнем технічних і комп’ютерних знань, які використовував для незаконного розповсюдження програм мовлення, переслідуючи корисливу мету.

Порушник зареєструвався «партнером» популярного піратського ОТТ-сервісу, який надає нелегальний доступ до телевізійних каналів за щомісячну абонплату. Фігурант залучав клієнтів з-поміж місцевих мешканців, яким налаштовував доступ до телеканалів, рекламуючи у регіоні послуги IPTV-телебачення. Окрім плати за підключення медіа-приставок або телевізорів SMART TV, він одержував відсоток (комісію) від щомісячних сум поповнення балансу залученими ним абонентами-глядачами, бувши дилером платного піратського сервісу.

Опісля одержання заяви про злочин від адвоката компанії 1+1 події для порушника розвивалися аналогічно попереднім кейсам: працівниками Відділу протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області проведені негласні слідчі розшукові дії, обшук помешкання з вилученням техніки, проведення судових експертиз. Проте цього разу правоохоронці завдали клопоту і абонентам порушника – клієнти «телемайстра» були допитані кіберполіцією як свідки кримінального правопорушення.

Враховуючи обставини цього кримінального провадження і зібрану доказову базу, умисні дії фігуранта кваліфіковані слідством за ч. 1, 2 ст. 361-2 КК України (несанкціонований збут інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в автоматизованих системах, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства), а також за ч. 1 ст. 176 КК України (незаконне розповсюдження програм мовлення, яке завдало матеріальної шкоди у значному розмірі).

Оскільки порушник розкаявся, пішов на співробітництво та повідомив слідству важливу інформацію, яка в подальшому допоможе викрити організаторів стрімінгового сервісу, прокурором Хмельницької обласної прокуратури за згодою 1+1 була укладена угода про визнання винуватості з фігурантом.

Кам’янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області зрештою виніс вирок, яким визнав порушника винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 361-1, ч. 1 ст. 176 КК України, і призначив йому погоджену в угоді з прокурором міру покарання у вигляді штрафу.

Плани на подальший рік прокоментував очільник антипіратської громадської спілки «Ініціатива «Чисте небо» В’ячеслав Мієнко: «У 2023 році ми поставили перед собою амбітні завдання, спрямовані на зміцнення процесів захисту інтелектуальної власності та оборону інформаційного простору України. Тісна співпраця з правоохоронними органами, зокрема СБУ, Кіберполіцією та Прокуратурою, вже принесла вагомі результати у першому кварталі поточного року. Надалі антипіратська ініціатива спільно з її проактивними учасниками ринку продовжить боротися з порушниками задля позитивних змін у формуванні культури споживання контенту. Також слід нагадати, що фінансування піратства це окремий склад кримінального злочину, завдяки чому, власне, піратство існує. 31 березня 2023 року набудуть чинності зміни до Закону України “Про рекламу”, якими буде прямо заборонене розміщення реклами на піратських ресурсах. Ми раді, що наша ініціатива щодо введення такої заборони була підтримана народними депутатами України і будемо надалі приділяти відповідну увагу розвитку цього напрямку боротьби з піратством».

 

Контактна особа
Віталій Волошин
Віталій Волошин
Адвокат
Дізнатися більше
Рішення
Боротьба з піратством
Медіабізнес та медіаактиви
Захист активів та бізнесу
Останні публікації
Розширення партнерства Розширення партнерства
Раді привітати Анастасію Шостак із новою роллю в компанії Smartsolutions. З 01.06.2023 року коло пар
1-06-2023
Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні    Імплементація загального стандарту звітності CRS в Україні  
28.04.2023 року набув чинності Закон, який запроваджено Загальний стандарт звітності та належної пер
24-05-2023
Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання Штучний інтелект: авторські права та майнові права, правомірність його використання
Старший юрист Smartsolutions Олександр Морозюк аналізує авторські права та майнові права штучного ін
15-05-2023
facebook linkedin Viber Telegram WhatsApp mail phone phone