Військова агресія Російської Федерації проти України принесла незліченні біди українському народу. Гинуть люди, знищується майно, люди втрачають все те, що було набуто роками важкої праці.
Інколи трапляється, що майно було придбано за рахунок позичених коштів і люди, втративши все, залишаються ще і зобов’язаними перед фінансовими установами повернути кошти (з відсотками), які було взято в кредит на придбання майна, що було знищено в ході бойових дій.
28.01.2023р. введено в дію Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» від 01.12.2022р., який набрав чинності 29.12.2022р.
Цим законом, зокрема, доповнено Розділ IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування» новими пунктами, які повинні полегшити становище деяких власників знищеного або пошкодженого майна.
Зміни стосуються не всього знищеного (пошкодженого) майна, а тільки найбільш цінних в матеріальному плані об’єктів власності – житлових приміщень та автомобілів, а точніше фінансових зобов’язань, які виникли у їх власників при придбанні цінних речей за допомогою залучених кредитних коштів.
Отже, розглянемо детальніше вищезазначені зміни.
Якщо житловий будинок (квартира, приміщення), на придбання якого брався кредит, знищене або пошкоджене
У період дії в Україні воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення чи скасування позичальник або його представник має право звернутися до кредитодавця або нового кредитора (далі – кредитор) із заявою про призупинення сплати грошового зобов’язання (основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів) (далі – заява про призупинення сплати грошового зобов’язання) за договором про споживчий кредит, предметом забезпечення за яким є нерухоме майно (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий або дачний будинок, об’єкт незавершеного житлового будівництва) (далі – договір про споживчий кредит), що відповідає хоча б одній із таких ознак:
1) нерухоме майно, станом на день подання заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання, розташоване на тимчасово окупованій території або на територіях, на яких ведуться воєнні (бойові) дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначених Кабінетом Міністрів України;
2) нерухоме майно пошкоджено внаслідок збройної агресії Російської Федерації.;
3) нерухоме майно знищено внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Кредитор звільняє позичальника від обов’язку сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит спочатку на строк до дев’яностого дня після дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або до дня подання підтвердних документів.
І якщо позичальник принесе підтвердні документи, то кредитор остаточно звільняє позичальника, зазначеного у цьому пункті, від обов’язку сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит.
Якщо ж позичальник отримав компенсацію за пошкоджене чи знищене майно, або нерухоме майно було відновлено коштом держави, то його обв’язок по сплаті грошового зобов’язання, крім випадків, передбачених цим Законом, поновлюється з дня отримання позичальником відповідно до законодавства компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно, що було предметом забезпечення за таким договором, або відновлення такого майна коштом держави, але не пізніше ніж через 180 днів після дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Зверніть увагу! У разі неповідомлення позичальником кредитора про отримання компенсації протягом 10 робочих днів, позичальник повинен буде сплатити проценти, нараховані за договором про споживчий кредит за період такого прострочення, у подвійному розмірі.
Позичальник (його представник) протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні має право звернутися до кредитора із заявою про анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит, який відповідає одночасно таким умовам:
1) предметом забезпечення за таким договором є знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно, яке є або мало б стати (у випадку майнових прав на нерухоме майно) єдиним місцем проживання сім’ї позичальника або іпотекодавця, якщо він є відмінним від позичальника та належить до членів сім’ї позичальника;
2) станом на 23.02.2022р. заборгованість за таким договором не була прострочена більш як на 7 днів;
3) метою отримання кредиту згідно з договором є придбання, реконструкція чи будівництво такого житлового нерухомого майна (квартири, житлового будинку) або майнових прав на них.
Позичальник разом із заявою про анулювання заборгованості подає підтвердні документи, що доводять відповідність нерухомого майна усім умовам, визначеним у підпункті 1 цього пункту.
У ситуації, коли споживчий кредит було забезпечено нерухомим майном, яке належить не самому позичальнику, власник такого знищеного житла, який належить до членів сім’ї позичальника, має право на отримання компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно, що було предметом забезпечення за таким договором, або на відновлення такого майна коштом держави.
Звертаємо Вашу увагу на те, що кредитор не має права звертати стягнення на вказане нерухоме майно заходи, у тому числі через колекторські компанії, якщо він отримав від позичальника заяву про призупинення сплати грошового зобов’язання.
Для цього рекомендуємо подавати заяву про призупинення таким чином, щоб мати документальне підтвердження цього факту – наприклад, направивши цінним листом з описом. При цьому переконайтеся, що кредитор отримав Вашу заяву.
Якщо авто, на придбання якого брався кредит, знищене або пошкоджене
Позичальник (його представник) протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні має право звернутися до кредитора із заявою про анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит, який відповідає одночасно таким умовам:
1) предметом забезпечення за таким договором є автомобіль, знищений внаслідок збройної агресії Російської Федерації, який, станом на 23.02.2022р., був єдиним у сім’ї позичальника.
2) станом на 23.02.2022р. заборгованість за таким договором не була прострочена більш як на 7 днів;
3) метою отримання кредиту згідно з договором є придбання автомобіля.
Позичальник разом із заявою про анулювання заборгованості повинен подати підтвердні документи, що доводять відповідність автомобіля умовам, визначеним вище.
І щодо нерухомого майна, і щодо автомобіля кредитор після отримання заяви про анулювання заборгованості разом із підтвердними документами здійснює анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит (основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів) та набуває право на отримання від держави Україна компенсації в розмірі основної суми кредиту. При цьому решта платежів (проценти, комісії і т.д.) вважаються упущеною вигодою кредитора і не компенсуються.
Звертаємо вашу увагу, що всі компенсації, які повинні бути виплачені відповідно до положень даного Закону будуть виплачуватися відповідно до закону щодо врегулювання питання виплат компенсацій громадянам України за майно, знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Хочемо також зазначити, що сума боргу платника податку за договором про споживчий кредит, анульована, а також сума процентів, комісій та інших платежів за таким договором, що не підлягають сплаті платником податків згідно з вказаним вище Законом не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такої особи.
Якщо ви потребуєте кваліфікованої консультації юриста або вам потрібні послуги адвоката – звертайтесь до команди Smartsolutions, яка пропонує якісні рішення у правовій, податковій та фінансовій сферах.
Шановні клієнти, Smartsolutions разом із Благодійним фондом «Smart Angel» здійснює збір коштів на потреби Збройних сил України та забезпечення найнеобхіднішим дітей, які постраждали від збройної агресії РФ проти України. Підтримати цей проект можливо за посиланням.
Бажаємо здоров’я і перемоги над ворогом! Слава Україні!