У січні за ініціативи ГО “Платформа прав людини” за підтримки Freedom House Ukraine відбулась зустріч з медіаюристами, розробниками Закону України “Про медіа”.
Адвокатеса та радниця Smartsolutions Анна Літвіщенко, членкиня робочої групи з розробки закону, взяла участь в заході. Зустріч проходила у форматі питання-відповідь.
Анна розповіла, як саме зміняться повноваження для регулятора та який вплив це матиме на медіаіндустрію.
Закон “Про медіа”, що набере чинності в Україні 31 березня 2023 року, передбачає низку змін у повноваженнях Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Розширення повноважень Нацради часто викликає у суспільстві негативну оцінку учасників медіаринку.
Серед повноважень, які надає Нацраді Закон “Про медіа”, великий блок, який пов’язаний з тим, що в Україні буде запроваджено співрегулювання в медійній сфері, а також стосується переліку документів, які мають бути розроблені спільно з органом співрегулювання та мають полегшити розуміння для медіасуб’єктів правил висвітлення тих чи інших чутливих тем так, аби висвітлюючи певну тему не порушити вимог законодавства.
Одним із нових повноважень є те, що Нацрада має розробити та затвердити стратегію діяльності. Цей новий документ і те що в ньому буде закріплено є важливим як для держави так і для індустрії. Юристка пояснила, що стратегія має переглядатись не менше одного разу на три роки.
Ще одна з важливих передбачених законом новел — електронний кабінет, де й відбуватиметься комунікація між регулятором і учасниками медіаринку.
Щодо інших повноважень, які стосуються нагляду і контролю, то новий закон розширив не їх, а лише їхню дію на інших суб’єктів. Самі ж контентні обмеження давно були впроваджені в Законі України “Про телебачення і радіомовлення” — вони не є новелою медійного законодавства, пояснила Літвіщенко.
Проаналізувавши нові повноваження регулятора, Анна переконана, що вони направлені на полегшення діяльності медіа.